Kredi Notu Nedir? Findeks Kredi Notunu Artırmanın Yolları

Bankalar üzerinden işlem yapan birçok kişinin sıklıkla duyduğu kredi notu nedir? Kredi notunu artırmanın yolları nelerdir? Sorularına, bu yazımızda geniş bir şekilde cevap verdik. 

KREDİ 06.01.2020 - 16:54 06.01.2020 - 16:54

Kredi notu düşük olan kimselerin bankaların kredili hizmetlerinden yararlanmak istemeleri esnasında duydukları "kredi notunuz çok düşük" uyarısı sonrasında, çoğu insan kredi notu nedir? Sorusunun cevabını aramaktadır. 

Kredi Notu Nedir? 

Bankaların özellikle de kredili hizmet başvurularında, müşterilerini çeşitli kriterlere göre değerlendirerek düzenlemiş oldukları bir puanlama sistemidir diyerek, kredi notu nedir? Sorusunu basit bir şekilde cevap verebiliriz. 

Kredi notunun yüksek ya da düşük olmasını sağlayan faktörler, aynı zamanda kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasına etki eden faktörler olmaktadır. 

Her Bankanın Kredi Notu Aynı Mı? 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, bankalar findeks kredi notu olarak bilinen bu sistemi, ortak bir ekran üzerinden yürütmektedir. Yani kredi notu her bankaya ayrı bir durum olmayıp, her tüketicinin tüm bankalardaki kredi notu aynıdır. 

Bankalar ödeme alışkanlıklarınızı ve almış olduğunuz hizmetler için geri dönüşümlerinizi olumlu ya da olumsuz şekilde bu sisteme işleyerek, otomatik olarak kredi notunuzun belirlenmesini sağlamaktadır. 

Kredi Notunun Düşmesine Sebep Olan Faktörler 

Aşağıdaki durumlarda, kredi notunuz belirli oranlarda düşmektedir. 

•    Onaylanmaması halinde peş peşe defalarca, kredi ve kredi kartı başvurusu yapmak kredi notunuzu düşürecektir. Bu başvuruları farklı bankalar üzerinden yapsanız dahi, her onaylanmayan başvuru ve yapılan başvurunun sıklığı, findeks notunuza olumsuz yansımaktadır. 
•    Kredi notunun düşmesindeki en temel etkenlerden biri ise, kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli bir şekilde ödememektir. Kredi notunda %40 oranında belirleyici olan geri ödeme alışkanlıklarınız oldukça önemlidir.
•    Kredi kartı borcunun tamamı yerine sadece asgari ödeme tutarını ödemekte, bankaya olumsuz sinyaller vermektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca kredi kartı dönem borcunuzun, tamamını ödemeye gayret gösterin.
•    Yasal takibe düşmek de, kredi notunu dip noktaya düşürecek faktörlerden biridir. Doğal olarak bu maddeden bahsetmeye, gerek dahi yoktur.

Kredi Notunu Artırmanın Yolları 

Aşağıda vermiş olduğumuz kredi notunu artırmanın yolları tavsiyelerinize uyarak, kredi notunuzu önemli ölçüde arttırabilirsiniz. 

Ödemelerinizi Yapılandırın 

Şayet bankaya olan borçlarınızı ödemekte zorluk çekeceğinizi düşünüyorsanız, böyle bir duruma düşmeden önce banka ile görüşerek mevcut ödemelerinizi yapılandırmanız fayda sağlayacaktır. 
En azından kredi notunuzun düşmesine sebep olacak gecikmeler yaşanmadan önce bunu yaparak, önceden önlem alabilirsiniz. 

Otomatik Ödeme Talimatları Verin

Düzenli ödemeleriniz ve tüm faturalarınız için bankalara otomatik ödeme talimatı vermek, bankalar arasındaki ortak sisteme olumlu sinyaller verecektir. Özellikle sizin bilinçli bir tüketici olarak, bankanın hizmetlerini bu bilinçle kullandığınıza dair bir işaret sayılacaktır.

Düşük Limitli Kredi Kartı Kullanımı 

Kredi notunu artırmanın yolları arasında, düşük limitli kredi kartı kullanarak bu kartının ödemelerini tam ve zamanında yapmak faydalı bir yöntem olacaktır. Yüksek tutarlı kredi kartı alamıyorsanız en azından düşük limitli kart talebinde bulunarak, bu kartın dönem borcunun tamamını her defasında ödeyebilirsiniz. 

Ödemelerinizi Geciktirmeyin 

Gecikmesi durumunda kredi notunun önemli ölçüde düşmesine neden olacağı gibi, kredi ve kredi kartı gibi borçlarınızı düzenli bir şekilde ödenmesi kredi notunuzu artıracaktır. 

Borçlarınızı Bir Arada Toplayın

Kredi notunu artırmanın yolları arasında olmasa da, en azından notunuzun düşmesine sebep olacak olumsuz durumlarla karşılaşmamak için, tüm borçlarınızı tek bankada toplamaya çalışın. Böylelikle yoğun ödeme stresi yaşayarak ödemelerinizde sıkıntı çekmek yerine, daha derli toplu bir ödeme sistemi ile hareket edebilirsiniz.

Başvurularınıza Dikkat Edin 

Henüz kredi notunuz kredi ve kredi kartı hizmeti alacak seviyeye gelmeden, sıklıkla bankaya bu hizmetler için başvuru yapmaktan vazgeçin. Sık yapılan başvurular sizin tam olarak maddi bir buhran içerisinde olduğunuzun göstergesi olabileceği için, bankaların nazarında oldukça olumsuz karşılanacaktır.

Banka kredi notunu artırmanın yolları genel olarak bunlar olup, bunların dışında bankalar üzerinde vadeli mevduat hesabı açarak da kredi notunuzu artmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar (3)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@