Kullanılmış Elektronik Cihazlar Yenilenerek Sıfır Gibi Satılacak!

Ticaret Bakanlığı tarafından alınan yeni karar sonrasında kullanılmış olan elektronik cihazların yenilenmesine ve bu noktada sıfır bir ürün gibi satılmasına imkan tanınacak. Hem israfın hem de ithalatın azaltılması planlanıyor.

TEKNOLOJİ 01.07.2020 - 08:30 01.07.2020 - 08:30

Son dönemlerde Ticaret Bakanlığı tarafından yerli üretimin artırılması ve desteklenmesi için çeşitli düzenlemeler yapılıyor. 200 doların altında olan cep telefonlarının ithalatı için izin verilmiş, diğer cep telefonları için bazı kısıtlamalar ve yasaklar getirilmişti. Bunun ardından hem israfın önlenmesi hem de ithalat sürecinin azaltılması için birtakım kararlar alındı. Bu kararların ise bu süreçte çok tartışılması bekleniyor.

Henüz kullanım ömrü dolmamış olan cihazların yenilenmesi ve satılması için düzenlemenin getirilmesine karar verildi. Ticaret Bakanlığı tarafından bu konuda bir yönetmelik taslağı hazırlandı. Bu taslağa ‘Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik Taslağı’ ismi verildi. Bu süreç içerisinde ikinci el cep telefonu, tablet, modem ve akıllı saatler yine garantisi dolmadan tüm kontroller yapıldığı takdirde tüketiciye ulaştırılabilecek.

Yenilenmiş Ürün Olduğuna Dair İşaret Olacak!

Yenilenen cihazlar sıfır ürün gibi satılacak ancak öncelikli olarak tüm parçaları ile birlikte elden geçirilecek. Bunun ardından sertifika oluşturulacak ve ardından ambalajlanacak ve sonrasında da satışa sunulacak. Ancak tüketiciyi aldatmamak amacıyla bu süreç içerisinde ürünün üzerinde anlaşılır olmak koşulu ile ‘yenilenmiş ürün’ ibaresine yer verilecek.

Cihazı alan kullanıcılar hangi parçanın değiştiğine ve nasıl bir değişim yaşadığına şahit olacak. Yenilenmiş ürünün garanti süresi ise en fazla 1 yıl olacak. İçerisinde Türkçe kullanım kılavuzu yer alacak. Daha önce yapılan çalışmalar çerçevesinde piyasada israfın engellenmesi ve ithal ürünlerin sayısının da azalması amaçlanıyor

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@