Kurbanlık Pazarında Hareketlilik Başladı! Kurban Fiyatları Bu Yıl Zamlandı Mı?

Kurban Bayramı için geri sayım başlamışken pek çok ilde canlı hayvan pazarları da açılmaya başladı. Vatandaşlar salgın döneminde en çok hayvan fiyatlarında bir değişikliğin olup olmadığını merak ediyorlar.

GÜNDEM 06.07.2020 - 08:36 06.07.2020 - 08:36

Kurban Bayramı için geri sayım başlamışken hayvan pazarında yeni dönem başladı. Salgın nedeniyle çeşitli önlemler alınmışken, mesafeli ve sosyal kurallara uygun olarak satışların yapılması hedefleniyor. Salgın nedeniyle pazarlarda hareketliliğin eskisine oranla daha az olacağı düşünülürken, salgına rağmen şimdiden hareketliliğin başladığı ifade edildi.

Hayvan besicileri tarafından aylardır Kurban Bayramı için büyük bir özenle yetiştirilen hayvanlar görücüye çıkmaya başladı. An itibari ile pek çok ilde Kurban pazarları açıldı. Bazı büyük illerde ise salgına karşı önlem olması nedeniyle kalabalığın engellenmesi amacıyla pazarların 15 gün öncesinde açılmaya başlayacağı açıklandı.

Kurbanlık Fiyatları Ne Kadardan Başlıyor?

Kurbanlık fiyatlarının yeni yılda son durumu merak konusu oldu. Geçtiğimiz yıl ile arasında nasıl bir fiyat karşılaştırmasının olduğu açıklanırken genel olarak küçükbaş hayvanlar 1200 liradan başlıyor. Büyükbaş hayvanların fiyatları ise 9 bin liradan başlayarak alıcı bulmayı bekliyor.

Canlı hayvan pazarı yetkilileri ise bu konuda yapmış oldukları açıklamalarda canlı hayvan pazarında fiyatların salgın nedeniyle artmadığı ve hemen hemen geçen yılın fiyatları ile satışların başladığını ifade ettiler. Lokantaların ve işletmelerin kapalı olmasından dolayı son aylarda canlı hayvan satışı konusunda bazı sıkıntılar yaşayan besiciler ise bu durumu fırsata çevirmek ve satışları artırmak için masrafları artmasına rağmen zam yapmadıklarını ifade ettiler. Geçen yıla göre fiyatlarda önemli sayılabilecek bir değişikliğin yapılmadığı dile getiriliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@