KYK Borç Düzenlemesi Bekleyenler Dikkat! KYK Borçlarına Af Gelecek Mi?

KYK borç düzenlemesi bekleyenler son zamanlarda sosyal medyada da tepkilerini dile getirmeye başladılar. Bu süreçte akıllarda KYK borç silme ve erteleme konusunda yeni bir çalışmanın yapılıp yapılmadığı gelirken konu hakkında son gelişmeler haberimizin detaylarında..

EKONOMİ 01.07.2020 - 17:59 01.07.2020 - 17:59

KYK borcu olan binlerce öğrenci ve mezun kara kara bu dönemde borçlarını nasıl ödeyebileceklerini merak ediyorlar. Salgın nedeniyle daralan ekonomi borçluların daha büyük sıkıntılar yaşamalarına neden oldu. Şimdilerde öğrenciler borçların tamamına af gelmese bile en azından sadece faizlerin silinmesi konusunda talepleri olduğunu dile getiriyorlar.

Son günlerde KYK borç ödemelerinin yaklaşması ile birlikte binlerce öğrenci sosyal medya hesaplarından konu hakkında yeni bir düzenleme beklediklerine dair paylaşımlar yapmaya başladılar. Bir dönem KYK borçları hakkında bazı düzenlemelerin yapılacağı mecliste gündeme getirilmişti. Araya giren salgın ve ekonomik diğer sorumlulukların ardından KYK hakkında herhangi bir çalışma yapılmadı.

KYK Borçlarında Farklı Çalışmalar Masada!

Borçların tamamının affedilmesi, sadece faizlerin silinmesi ya da borçların belirli bir süre ertelenmesi gibi çeşitli yöntemler üzerinde duruluyor Pek çok borçlu borçların tamamen affedilmesini istiyorlar ancak bunun pek mümkün olmadığını söyleyenler de var.

Salgın döneminde borcunu ödemekle yükümlü olan gençlerin büyük bir kısmı iş bulamadıkları için borçlarını ödeyememek konusunda endişeler yaşıyorlar. Borçların tamamen silinmesi ya da ana paranın daha kolay taksitler halinde ödenmesi gerektiğini savunuyorlar.

Geçtiğimiz aylarda salgınla mücadele kapsamında 15 maddeden oluşan ekonomik tedbir paketi meclise getirilmişti. Bu kanun teklifinin Meclis başkanlığına sunulduğu açıklandı. Meclis paketi içerisinde KYK borçları ile ilgili gelir vergisi tevkifatı, sosyal sigorta prim ödemeleri ve belediyelere yapılacak ödemelerin 3 ay süreyle ertelenmesi söz konusuydu. Ancak bu süreçte henüz borçluların içini rahatlatacak bir açıklama yapılmadı. Sosyal medyada gösterilen tepkilerin ise süreci biraz daha hızlandırılması umuluyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@