Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanan İllerin Sayısı Artıyor! Hangi İllerde Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanıyor?

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle alınan sıkı tedbirler normalleşme takvimi gereği 1 Haziran 2020'den itibaren gevşetilmeye başlandı. Bu kapsamda sokağa çıkma yasakları kaldırılırken seyahat kısıtlamalarına da son verildi. Ancak ölümcül salgın riski henüz ortadan kalkmadığı için bazı tedbirlerin uygulaması devam ediyor. Bunlardan birisi de maskesiz sokağa çıkma yasağı oldu. Sokağa maskesiz çıkma yasakları illere göre değişiklik gösteriyor. Maskesiz sokağa çıkma yasağı uygulanan illerin sayısı 7 H

GÜNDEM 07.06.2020 - 23:52 07.06.2020 - 23:52

Türkiye'de koronavirüs sürecinin ikinci aşaması olan normalleşme dönemi 1 Haziran 2020'den itibaren yaşanmaya başlandı. Bu süreçte sokağa çıkma yasakları ve seyahat kısıtlamaları gibi çok sayıda koronavirüs tedbiri kaldırılırken tüm önlemlerde bir gevşeme hareketi uygulamaya sokuldu.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA UYARIYOR

Koronavirüs salgınının yayılmaması için yeni dönemde vatandaşların bazı tedbirleri sıkı bir şekilde uygulaması gerekiyor. Bunlar sosyal mesafe kuralları, hijyen ve maske takma olarak bildirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her gün bu konuda çeşitli uyarılarda bulunuor. Sosyal mesafenin önemine dikkat çeken Bakan Koca bugün yaptığı açıklamada, “Sosyal mesafeye kurallarına uymak mecburiyetindeyiz. 1,5 metrelik mesafeyi korumalıyız. Bu mesafe korunmadan maske takılması koronavirüse karşı bizleri güvende tutmaz.” dedi.

SOKAĞA MASKESİZ ÇIKMA YASAĞI KARARLARI DEVAM EDİYOR

Maske konusunda ise vatandaşların ihmalleri nedeniyle her ilde ayrı bir karar alınıp uygulamaya sokuluyor. İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından vatandaşların ihmalleri değerlendirilerek sokağa maskesiz çıkmak çok sayıda ilde yasaklandı. Çok sayıda ilde sokağa maskesiz çıkan vatandaşlara cezai işlem uygulanıyor.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANAN İLLER LİSTESİ

Sokağa maskesiz çıkmanın yasak olduğu iller büyük bir merak konusu oldu. Toplu bir açıklama olmadığı için valiliklerden edinilen bilgilerin derlenmesine göre şu anda Türkiye'de 39 ilde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Buna göre Kütahya, Artvin, Bursa, Zonguldak, Malatya, Amasya, Mardin, İzmir, Kocaeli, Bolu, Gümüşhane, Gaziantep, Kahramanmaraş, Konya, Burdur, Isparta, Kırklareli, Kırıkkale, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Tunceli, Siirt, Sakarya, Kayseri, Karabük, Kars, Elazığ, Erzurum, Iğdır, Şanlıurfa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Muğla, Uşak ve Rize'de maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

Ayrıca yarından itibaren bazı şehirlerde maskesiz sokağa çıkma yasağı kararlarının alınacağı iddia edildi.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI KAÇ TL

Öte yandan maskesiz sokağa çıkma yasaklarına uymayan vatandaşlara standart bir para cezası uygulanmadığı belirtildi. İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından belirlenen maskesiz sokağa çıkma yasağı cezaları 500 TL ile 1500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Her ilde para cezası miktarı ayrı tutarda uygulanıyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@