Mecliste Kabul Edilen Yeni Yasayla Birlikte Yanıltmanın Cezası Onaylandı! 50 Bin Lira Para Cezası Var!

Mecliste kabul edilen yeni yasa ile birlikte son dönemlerde gıda güvenliği konusunda yeni adımlar atılmaya başlandı. Gıda güvenliği konusunda yanıltıcı olan reklamlar incelemeye alınacak. 50 bin liraya kadar para cezası var!

EKONOMİ 06.07.2020 - 12:19 06.07.2020 - 12:19

Son dönemlerde gıda güvenliği konusunda yapılan çalışmalara sürekli olarak yenisinin eklendiği ifade ediliyordu. Vatandaşların sağlığını korumak ve bilinçli bir tüketim sağlamaları için gıda üretimleri kontrol edilirken, üretimler kadar gıda yayınlarının da vatandaşlar üzerinde etkili olduğu ifade edildi.

Son dönemlerde gelen şikayetler değerlendirildiği zaman gıda yayınlarının aslında büyük tehlike oluşturduğu belirlendi. İnsanları yönlendiren, bilgi kirliliğine neden olan ve insanların sağlığını tehlike altına atabilecek olan yayınların gerekli denetimlerden geçmelerinin ardından uygunsuz bulunmaları halinde cezalandırılmasına karar verildi.

50 Bin Liralık Para Cezası Meclisten Geçti

Meclis Tarım Komisyonu tarafından kabul edilen Tarım Torba Kanunu teklifi çerçevesinde gıdanın güvenilirliği konusunda endişelerin olması ve bu süreç içerisinde yanıltıcı olan reklamların yapılması halinde bazı düzenlemeler getirilecek.

Mecliste kabul edilen yeni düzenleme sonrasında yanıltıcı reklamlara geçit verilmeyecek. Yanıltıcı reklamlar yapanlara 20 bin liradan 50 bin liraya kadar varan para cezaları verilecek. Farklı farklı yapılan reklamlarla vatandaşların kafa karışıklığı yaşamalarına izin verilmeyecek. Yetkisi olmayan kişilerin televizyonlarda çıkarak çeşitli ürünlerin reklamlarını yapmaları ve insanları yanlış yönlendirmeleri engellenecek.

Yanıltıcı olan reklamların toplumun beslenme alışkanlıklarına zarar verdiği ve ürün satışlarını etkilediği gibi rekabet ortamında da çeşitli sorunlara yol açtığı ifade edildi. Konu hakkındaki denetimlerin bundan sonraki süreçte de artırılmasına karar verildi.

 isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@