Merkez Bankası Açıkladı: Bankalar Uyguladıkları Kredi Standartlarını Gevşetmeye Başladılar!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar sonrasında bankaların uygulamış oldukları kredi standartlarını eski düzene göre gevşettikleri ve daha fazla kredi vermeye hevesli oldukları ortaya çıktı.

EKONOMİ 03.07.2020 - 23:34 03.07.2020 - 23:34

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2020 yılının ikinci çeyreği hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Aynı değerlendirmelerin ve beklentilerin yılın üçüncü çeyreği için de geçerli olduğu belirtildi. Bankaların göstermiş oldukları tavır ve yapmış oldukları çalışmalar değerlendirildi. Bu değerlendirmelere bakıldığı zaman bankaların işletmelere kullandırmış oldukları ticari krediler ile bireysel müşteriler için verilen kredilerde uygulanan standartlarda bazı kuralların gevşetildiği belirlendi.

Kredi İşlemleri Bu Süreçte Daha Kolay Hale Geldi!

İşletmeler için verilen kredilerin bu dönemde kredi türüne göre bir inceleme yapıldığı zaman, yabancı para cinsinden açılmış olan krediler dışındaki tüm krediler için uygulanan normal kuralların gevşetilerek yeni bir boyuta getirildiği ifade edildi.

Hazırlanan raporda yılın ikinci çeyreğindeki rakamlara bakıldığı zaman genel olarak taşıt kredilerinde bir artış görüldüğü ancak konut ve diğer bireysel kredilerde de bir talep azalmasının yaşandığı belirlendi. Bununla birlikte yılın üçüncü çeyreği içinde beklentiler açıklandı. Yabancı para cinsinden açılan işletme kredileri hariç diğer işletme ve bireysel kredi türleri için talebin artmaya devam edeceği de düşünülenler arasında yer alıyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@