Milyonlarca Kamu İşçisini İlgilendiriyor! İlave Tediyelerin Ne Zaman Ödeneceği Belli Oldu Mu?

Kamu işçilerine her yıl dört taksit şeklinde yapılan ilave tediye ödemelerinin 2020 yılının üçüncü taksitinin ne zaman ödeneceği merak konusu oldu. Milyonlarca işçiyi ilgilendiren ödemeler Kurban Bayramı'ndan önce yapılacak mı? İlave tediye nedir? Kimler ilave tediye ödemesi alabilir?

EKONOMİ 10.06.2020 - 16:21 10.06.2020 - 16:21

Kamu işçileri maaşlarından ayrı olarak her yıl 52 günlük ilave tediye ödemesi alıyorlar. Bu ödemeler yıl içerisinde 4 taksitte kamu işçilerinin hesaplarına yatıyor. 2020 yılının ilk iki taksiti daha önce ödenmişti. Yani 52 günlük ilade tediyenin 26 günü işçilerin hesaplarına aktarıldı. Şimdi 2020'den kalan 2 ilave tediye ödemesi için kamu işçileri büyük bir beklentiye girdi. İlave tediye ödemeleri ne zaman yapılacak?

İLAVE TEDİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Normal ödeme takvimine göre kamu işçilerine ilave tediyelerin yıllık 3. taksidi Ağustos ayında ödenecek. Ancak milyonlarca işçi kendilerine bu ödemelerin Kurban Bayramı öncesinde yapılmasını bekliyorlar. Bu nedenle ilave tediye ödemelerinin Temmuz ayına çekilmesi şeklinde bir beklenti oluştu. Hükümet tarafından verilecek karar ile ilave tediye ödemelerinin öne çekilip çekilmeyeceği belli olacak. Ödemeler öne çekilirse Cumhurbaşkanlığı kararı ile ödemeler 31 Temmuz'dan önce kamu işçilerinin hesaplarına yatırılacak.

İLAVE TEDİYE KAÇ LİRADIR?

İlave tediye ücretleri her işçiye göre ayrı miktarda ödenmektedir. Buna göre işçilere yıllık 52 günlük ödeme yapılıyor. Taksitler ise 13 günlük ödemeler şeklinde hesaplanıyor. İlave tediye hesaplaması yapılırken işçilerin aylık kazançları esas alınıyor. Ancak bu kazanç hesabında fazla mesai, çocuk zamları, tatil ücretleri, evlilik gibi ek ücretler hesap dışında tutuluyor. Buna göre 13 günlük ödemelerin tutarı yolda dört defa işçilerin hesaplarına yatırılıyor. Son yapılan hesaplamalara göre ödemeler Temmuz ayında yapılırsa işçilere en az 911 TL ilave tediye ödenecek.

BELEDİYE İŞÇİLERİ KAPSAM DIŞI

Öte yandan ilave tediye ödemeleri yapılan kamu işçileri arasında belediye şirketlerinde kadrolu çalışan işçiler yer almıyorlar. Bu işçilerin bağlı bulundukları şirketlerin kanuni olarak ilave tediye ödemesi yapma zorunlulukları bulunmuyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@