Milyonlarca Vatandaş Merak Ediyor! Kredi Kartı Aidatlarını Geri Alma Yolları!

Son günlerde vatandaşlar sosyal medya üzerinden resmi kurumların logo ve internet adresleri taklit edilerek kredi kartı aidatlarını geri alacakları vaadiyle dolandırılmaya çalışılıyorlar. Çok sayıda vatandaş bu dolandırıcıların tuzağına düşerek on binlerce lirasından oluyor. Peki kredi kartı aidatlarını geri almak mümkün mü? Kredi kartı aidatlarını geri alma yöntemleri nelerdir? Kredi kartı aidatlarını geri almak için nereye başvuru yapılır?

BANKACILIK 18.06.2020 - 14:32 18.06.2020 - 14:32

Türkiye'de koronavirüs sürecinde ve devamındaki normalleşme döneminde vatandaşlar maddi zorluklar ile mücadele etmek zorunda kaldılar. Dolandırıcılar ise geçim sıkıntısı yaşayan bu vatandaşların çaresizliğini kullanarak onların zaten kısıtlı olan bütçelerini dolandırmak suretiyle sarstılar ve sarsmaya da devam ediyorlar. Dolandırıcıların son dönemlerde en çok kullandığı yöntem ise resmi kurumların logolarını ve internet sitelerini taklit ederek kredi kartı aidatlarının geri ödeneceği vaadiyle vatandaşların banka hesaplarını boşaltmak oldu. Bu konuda her gün yüzlerce şikayet yapılıyor. Ancak vatandaşlar dolandırılmaya yine devam ediyorlar.

KREDİ KARTI AİDATI GERİ ALINABİLİR Mİ?

Peki dolandırıcılık konusu haline gelen kredi kartı aidatları gerçekten geri alınabilir mi? Bankacılık mevzuatı bu konuda ne diyor? BDDK'nın kredi kartı aidatı geri ödenmesi gibi bir kararı var mı? Kredi kartı aidatını geri almak için nereye başvurulur? İşte tüm soruların cevapları...

KREDİ KARTI AİDATI GERİ ÖDEME BAŞVURUSU BANKAYA YAPILIR

Türkiye'de bankalar kredi kartı müşterilerinden 70 ile 180 TL arasında farklılık gösteren kredi kartı aidatı tahsil ediyorlar. Tüketici Kanunu'na göre kredi kartı hizmeti veren finans kuruluşları müşterilerine aidatsız bir kart hizmeti sunmak zorundalar. Bu kanun ile alakalı olarak vatandaşlar bankalarına bu ücretsiz kredi kartını kullanmak istediklerini yazılı şekilde iletip geçmiş dönemde ödedikleri kredi kartı aidatlarının taraflarına ödenmesini talep edebiliyorlar. Bankalar bu talepleri değerlendirerek müşterilerine dönüş yapıyorlar. Kredi kartı değişikliği yapmayan bankaları ise ağır ceza bekliyor. Ancak kredi kartı aidatlarının geri ödenmesi konusunda inisiyatif tamamen bankalarda oluyor. Bankaların kredi kartı aidatlarını geri ödemek gibi hukuki bir yükümlülüğü bulunmuyor.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ KREDİ KARTI AİDATI ŞİKAYETLERİNİ ALIYOR

Vatandaşların kredi kartı aidatı alma talebinde bulunacakları bir diğer kurum ise Tüketici Hakem Heyeti'dir. Koronavirüs süreci nedeniyle hükümet konaklarında bulunan Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yapmak zor olabilir. Bu nedenle e-devlet üzerinden Tüketi Hakem Heyeti'ne başvuru yapılarak kredi kartı aidatı ödemeleri geri istenebilir. Bu başvuru için e-devlet sistemine giriş yapan vatandaşlar https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr/ adresine giderek yeni başvuru yapabilirler. Yeni başvuru sırasında banka bilgileri, kredi kartı aidatının ödemesine dair dekont veya ekstre gibi belge sisteme yüklenir. Bu şekilde şikayetini tamamlayan vatandaşlar kredi kartı aidatlarını geri alma şansı yakalayabilirler.

KARAR ÇIKARSA BANKALAR KREDİ KARTI AİDATLARINI GERİ ÖDEMEK ZORUNDALAR

Kredi kartı aidatı geri ödemesi için son seçenek ise yine e-devlet üzerinden Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne yapılacak başvurudur. Bu başvuruda kredi kartı aidatı ile alakalı olarak bir dekont gerekmektedir. E-devlet üzerinden yapılacak başvuru ile alakalı olarak 30 iş günü içerisinde vatandaşlara e-mail üzerinden cevap verilir. Gelen mailde yazan bilgilerde kredi kartı aidatının alınabileceği şeklinde bir karar varsa bu mail bankaya ulaştırılır ve kredi kartı aidatı geri ödemeleri eksiksiz şekilde yapılır.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@