Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiriyor! Haziran 2020 Kira Artış Oranı Belli Oldu Mu? Kiralar Ne Kadar Zamlanacak?

Haziran ayının gelmesiyle beraber çok sayıda vatandaş kira artış oranı rakamının kaç olacağını araştırmaya başladılar. Her ayın başlangıcında yeniden belirlenen kira artış oranı Haziran'da yüzde kaç oldu? Mal sahipleri ile kiracılar arasındaki bu ay yenilenecek kira kontratlarında uygulanacak faiz oranı merak ediliyor. 2020 Haziran kira artış oranı yüzde kaç oldu?

EKONOMİ 01.06.2020 - 23:05 01.06.2020 - 23:05

Türkiye'de kiracılar ileev sahipleri arasındaki ekonomik ilişkiyi kira artış oranları belirlemeye devam ediyor. Kiraların ne kadar artacağı ise Haziran ayındaki TEFE TÜFE rakamları ile ortaya çıkacak. Bu konuda vatandaşlar internette arama motaorlarında her gün on binlerce arama gerçekleştiriyorlar. 2020 Haizran kira artış oranı belli oldu mu? 2020 Haziran kira artış oranı yüzde kaç olacak?

2020 HAZİRAN AYI KİRA ARTIŞ ORANI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Hem kiracıların hem de ev sahiplerinin büyük bir merakla bekledikleri 2020 Haziran ayı kira artış oranları henüz belli olmadı. Merkez Bankası tarafından her ay açıklanan veriler ile alakalı olarak Haziran ayına dair bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle Haziran ayında kira kontratlarını yenileyecek olan vatandaşlar bir süre daha beklemek durumunda kalacaklar. Yasal kira artış oranı 3 Mayıs Çarşamba günü aylık enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından belli olacak.

Ev sahipleri tarafından kiracılarına uygulanacak yasal kira zammı 12 aylık TÜFE oranının ortalaması alınarak mevcut kiranın üzerine eklenmesi ile ortaya çıkıyor. Her ay TÜİK tarafından yapılan açıklamalar bu bakımdan büyük bir öneöe sahip bulunuyor. Son 12 aylık TÜFE ortalaması bir ev sahibinin kiracısına yapabileceği azami zam oranını göstermektedir. Yasak olarak ev sahipleri kiracılarının kiralarına TÜFE oranının üzerinde bir zam uygulama hakları yoktur. Kiracı ile ev sahibi anlaşma sağlarsa bu TÜFE oranı dikkate alınmayabilir. Ancak tek taraflı zamlarda TÜFE oranına uymak mecburidir.

KİRACILAR KORONAVİRÜS SÜRECİNDE ANLAYIŞ BEKLİYOR

Koronavirüs sürecinde kiracılarla ev sahipleri arasındaki hukuk bir başka boyuta taşındı. Maddi gelir kaybı yaşayan kiracılar kiralarına zam yapılmasını istemezken ev sahipleri bunda ısrarcı oluyorlar. Bu da farklı bir hukuk meselesini ortaya çıkarıyor. İki taraf için de zor bir durum olan konu hakkında ilerleyen günlerde mahkemelerde kabarık dosyaların oluşması bekleniyor. Ev sahipleri de zor durumda kalırken kiracıların kira zammı yapmaması hatta kira ödeyememe durumunda kalmaları yeni bir sosyal sorunun fitilini ateşliyor.

KİRACILAR KİRA BORÇLARINI ÖDEMEZLERSE NE OLUR?

Ev sahipleri kiralarını ödemeyen kiracıları için noterden ihtar gönderebilirler. Bu ihtar neticesinde kiracılar 30 gün içerisinde kira borçlarını ödemek zorundadırlar. Belirlenen süre içerisinde borçlar ödenmezse ev sahipleri tahliye davası açabilecekleri gibi icra takibi yoluyla da icra mahkemesinden tahliye talep edebilirler.

KORONAVİRÜS MÜCBİR SEBEP SAYILIR MI?

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle bozulan ekonomi çok sayıda kiracının kiralarını ödeyememe durumunun yaşnmasına yol açarken binlerce vatandaş koronavirüsün mücbir sebep sayılıp kira borçlarının ertelenmesi durumuna yol açıp açmayacağını merak ediyorlar. Bu konuda hukukçular da ikiye bölünmüş durumdalar. Bir kısmı koronavirüsün mücbir sebep sayılabileceğini belirtirken bir kısmı ise Türk Hukuk sistmeinde böyle bir durumun gerçekleşemeyeceğinin altını çiziyorlar.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@