Normalleşme İle Halk Sokağa Çıktı, Zam Yağmuruyla Karşılaştı! Hangi Ürünlere Daha Çok Zam Geldi?

Haziran ayı enflasyonunda meydana gelen artışın beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi büyük şaşkınlığa neden olmuştu. Bunun üzerine sokağa çıkan vatandaş gelen zamlar karşısında şaşkınlık yaşadılar.

EKONOMİ 04.07.2020 - 13:02 04.07.2020 - 13:02

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Haziran ayı beklenen enflasyonunun açıklanmasının ardından taşlar yerine oturmaya başladı. Haziran ayı enflasyon oranı yüzde 1.13 oranında bir artış kaydetti. Bu artış oranı daha önce yapılan tahminler ve beklentilerin üzerinde bir rakam olarak ifade edilmişti. Şimdiye kadar gerçekleşmiş olan yıllık enflasyon ise yüzde 12.62 olarak açıklandı.

Koronavirüs salgını tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de ekonomik açıdan derinden etkilemişti. Bunun ardından ekonomik aktivitelerin durma noktasına gelmiş olması tüketici enflasyonunun bir süre daha çift hanelerde kalacağının sinyallerini vermişti.

Sokağa Çıkan Vatandaşlar Zamlar Sonrasın Şaşkınlık Yaşadı

Haziran ayı normalleşme adımlarının atıldığı bir süreç olarak açıklanmıştı. İşletmelerin kontrollü olarak açılmaya başlaması ve halkın çeşitli ihtiyaçları için daha sık sokağa çıkmaları büyük şaşkınlığa neden oldu.

Haziran ayında zam şampiyonu ulaşım oldu. Otomobil fiyatlarında ve ulaşım biletleri konusunda yaşanan sert düşü piyasalarda şok etkisi yarattı. En çok enflasyonu yükselten durumun ise hizmet sektöründe yaşandığı belirlendi. Otellere ve lokantalara zam geldiği gibi eğlence sektöründe de bir artış meydana geldi. Oteller aylık yüzde 2.8 oranında zamlandı. Eğlenceye ise yüzde 2.45 oranında zam geldi. Haberleşmeden, giyime, eğitimden ev eşyasına kadar çeşitli oranlarda gelen zamlar büyük şaşkınlığa neden oldu. Gıda fiyatlarında yaz gelmesiyle birlikte genel olarak bir düşüş yaşandı ancak taze fasulye ve sivri biber ise zam şampiyonu olarak açıklandı.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@