O Sürücülere Uyarı Geldi! 1083 Lira Cezası Var!

Ticari araç sürülerini yakından ilgilendiren bir genelge yayınlandı. Psikoteknik testinin yapılmaması halinde 26 Haziran tarihinden sonraki denetimlerde 1083 lira para cezası kesileceği belirtildi.

EKONOMİ 20.06.2020 - 14:40 20.06.2020 - 14:40

İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayınlandı. Bu genelge ile birlikte 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere psikoteknik testi gündeme getirildi. Ticari araç sürücülerine özel olan bu çalışma ile birlikte testlere girerek çeşitli raporların alınması zorunlu hale getirildi. Raporun alınmaması halinde denetimler sonucunda ortaya çıkabileceği ve hem para cezası hem de trafikten men cezasının gündeme gelebileceği belirtildi.

Yapılan uyarılar sonrasında bir ek tedbir daha alınmış ve bunun sonucunda raporu olmayan sürücüler için başvuru tarihinin 26 Haziran tarihine kadar uzatılmasına karar verilmişti. Bu karar sonrasında yolcu, eşya, yük taşımacılığı yapan sürücülerin sağlıklı bir yolculuk gerçekleştirmeleri için bedenen ve psikolojik olarak yeterli olduklarını göstermesi için bu çalışmanın yapılacağı belirtilmişti.

Test Yaptırmayana 1083 Lira Ceza Geliyor!

Raporun alınmaması halinde ticari araç sürücülerine 1083 liralık para cezasının gerçekleştirilmesine karar verildi. Testler ise psikologlar tarafından 60 dakika ile 90 dakika arasında uygulanabiliyor. Yapılan değerlendirmeler sırasında araç sürücülerinin hız, dikkat, seçicilik, görsel algı ve bellek gibi yeteneklerinin seçilmesi ve belirlenmesi için bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma ile can ve mal kaybının engellenmesi ve güvenli sürüşün gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Psikoteknik ücretinden kaçmak için genellikle testten kaçıldığı ifade ediliyor ancak bu süreç içerisinde 170 liralık bir ücret alınıyor. Cezası ise 1083 lira ve trafikten men olarak açıklandı. Henüz 800 bin kişinin bu testi yaptırmadığı belirlendi.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@