OPEC Ve Petrol Üreten Diğer Ülkeler Anlaştı! Türkiye'de Benzin Ve Motorine Yüzde 25 Zam Gelecek Mi?

Küresel petrol piyasasında fiyatları belirleyecek olan üretimde kısıntı yapılmasına dair OPEC ülkeleri arasında anlaşma sağlandı. 2020'de kriz ile mücadele eden petrol üreten ülkeler üretim kısıntısının Temmuz sonuna kadar uzatılması hakkında fikir birliğine vardılar. Bu kararın Haziran ayı OPEC ve petrol üreten diğer ülkelerin toplantısında resmiyet kazanması bekleniyor. Petrol fiyatları yükselecek mi?

EKONOMİ 07.06.2020 - 10:42 07.06.2020 - 10:42

Küresel petrol piyasasında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 2020 yılının başından itibaren koronavirüs salgını nedeniyle petrole olan talep azalmaya başlamıştı. Normal üretime devam eden ülkeler ileriyi göremedikleri için arz fazlası petrol sorunu ile karşı karşıya kaldılar. Bu nedenle talep azalan petroldefiyatlar varil başına 20 dolar seviyesine kadar gerilemişti.

PETROL FİYATLARI YÜKSELİYOR

Petrol üreten ülkeler ABD Başkanı Donald Trump'ın araya girmesiyle Nisan ayında üretim kısıntısı kararı vermişlerdi. Haziran ayına kadar düşük miktarda petrol üretecek olan ülkeler arz ve talep dengesisağlayarak petrol fiyatını yükseltmeyi hedeflediler. Normalleşme sürecinin de etkisiyle petrol fiyatların geçtiğimiz hafta uzun bir aradan sonra ilk defa 40 doları geçti.

Petrol üretimindeki kısıntı anlaşması Haziran ayında son buluyor. Bu nedenle küresel petrol piyasasında yeni bir kriz yaşanmya başlandı. Petrol üreten ülkelerin en büyük geliri olan petrol ürünleri 2020 yılında bu ülkelerde ciddi bir kayıba neden oldu. Bu zararı karşılamak isteyen bazı ülkeler petrol kısıntısının devam etmemesini talep ettiler.

ÜRETİM KISINTSI DEVAM EDECEK

OPEC ve petrol üreten ülkeler arasında yapılan görüşmelerde petrol talebinin henüz istenilen seviyeye gelmediği bu nedenle üretim kısıntısına devam edilmesi gerektiği ve aksi bir kararda petrol fiyatlarının yeniden 20 dolar seviyesine çekilebileceği ifade edildi. Suudi Arabistan ve Rusya'nın başını çektiği ülkeler zorlu görüşmeler neticesinde üretim kısıtlamasının devam etmesi konusunda anlaşma sağladılar.

OPEC ve diğer petrol üreten ülkelerin Haziran ayı toplantısı gelecek hafta yapılacak. Bu toplantıda üretim kısıntısının aynı şekilde Temmuz sonuna kadar devam etmesi yönünde resmi bir karar alınacak. Bu karar neticesinde şu anda varili 40 dolar olan petrol fiyatının 50 dolar seviyesine gelmesi hedefleniyor.

BENZİN VE MOTORİNE YÜZDE 25 ZAM TEHLİKESİ!

Küresel petrol piyasasında hedeflenen rakamların tutması halinde Türkiye de bundan olumsuz şekilde etkilecek. Brent petrolün varilinin 50 dolara çıkması koronavirüs süreci öncesindeki rakamı geçmesi anlamına geliyor. Petrol krizi çıkmadan önce brent petrol 45 dolardan işlem görüyordu. 40 dolardan 50 dolara çıkması durumunda ise dolar kurunun durumuna göre Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarına en az yüzde 25 zam gelmesi gündeme alınacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@