SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

İş Bilgisi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Home » Güncel » Organik Tarım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Destek Alabilir?

Organik Tarım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Destek Alabilir?

Organik tarım desteği almak isteyenler 2024 yılında da çeşitli alanlarda bu desteklerden yararlanmaktadır.

Yayınlanma:
ABONE OL

Organik tarım desteği almak isteyenler 2024 yılında da çeşitli alanlarda bu desteklerden yararlanmaktadır. Bu alanlar şunlardır:

  • Meyve ve Sebze
  • Tıbbi ve Itri bitkiler (adaçayı, kekik, damla sakızı vb.)
  • Ekonomik Değeri Olan Tarla Bitkileri
  • Ekonomik Değeri Olmayan Tarla Bitkileri ve Orman Ürünleri

Bu alanların bir ya da birkaçında üretim yapan çiftçiler gerekli evrakları ilgili kurumlara sunmakla birlikte bu desteklerden yararlanacaklardır.

Organik Tarım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

İLGİLİ HABER 2024 Erasmus Başvuru Şartları, Gerekli Belgeler ve Yol Hibe Tutarları
Organik tarım desteği almak isteyenler 2024 yılında da çeşitli alanlarda bu desteklerden yararlanmaktadır.

Organik tarım alanında faaliyet gösteren çiftçiler bu alanda verilen destekler ile tarımsal üretimde teşvik edilmektedir. Diğer tarımsal destek ödemelerinde olduğu gibi 2024 tarım destekleri alanında organik tarım desteklerinden yararlanmak için ÇKS sistemine kayıtlı olmak önceliklidir. ÇKS sistemi Tarım Bakanlığı’nın sistemidir. Çiftçileri kayıt altına alan bu sisteme il ilçe tarım müdürlükleri aracılığı ile üye olunur. Üyelik için ekili dikili alana ait tapu veya kira belgesi ibraz edilmektedir.

Organik tarım desteğinden yararlanmak için her yıl bakanlığın belirlediği süreler içerisinde il ilçe tarım müdürlüklerine ‘Organik Tarım Desteği Dilekçesi’ verilmesi gerekmektedir. Bakanlığın belirleyeceği süreler tarım yapılan bitkinin çeşidine ve bölgeye göre değişkenlik göstermektedir.

Son olarak ise ekili dikili arazinin destekleme yapılacak tarım bitkisine uygun olduğunu gösteren uygunluk belgesinin teslim edilmesi gerekir. Bu belge için çiftçinin Organik Tarım Bilgi Sistemi’ne kayıtlı bulunması gerekmekte olup yine tarım il ve ilçe müdürlüklerince bu sisteme kayıt yapılmakta ve hangi arazilerin hangi bitki için ekim alanı olduğu görülebilmektedir.

Organik Tarım Destekleri 2024 Yılında Ne Kadar Olacaktır?

Organik tarım desteği ne kadar olacak çiftçi ilgilendiren en önemli konulardandır. 2024 yılı bütçesinin 16,9 milyar TL’lik kısmı çiftçilere tarımsal destek alanında ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren kişilere dağıtılacaktır. Geçen yıla göre %17 artış gösteren devlet destekleri organik tarım alanında da artış göstermiştir.

Sebze meyve alanında ekim yapan çitçilere devlet dönüm/dekar başına 180 TL organik tarım desteği sağlanacaktır. Itri ve tıbbi bitkiler alanında ekim dikim yapan çiftçiler ise dönüm/dekar başına 90 TL’lik hibeden yararlanacaktır. Ekonomik değeri olan tarla bitkileri yetiştirenlere dönüm/dekar başına 30 TL, ekonomik değeri olmayan bitki ve orman ürünleri yetiştiricilerine ise dönüm/dekar başına 10 TL’lik devlet desteği sağlanacaktır.

2024 organik tarım desteği ödemelerinin ne zaman yatırılacağı net olarak bilinmemekle birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2024 Şubat ayından itibaren bu desteklerin Ziraat Bankası aracılığı ile üreticilere ulaştırılacağı öngörülmektedir.

author avatar
İş Bilgisi

İlgili Haberler

Güncel
30 Nisan 2024
2024 Askerlik Erteleme Şartları Nelerdir?

Askerlik işlemini ertelemek isteyen kişiler bazı belgeler eşliğinde askerlik şubesine giderek askerlik erteleme işlemini yaptırabilir. Askerlik zamanını ertelemek isteyen kişilerde bulunması gereken şartlar şunladır: Lise veya dengi bir kurumdan mezun olmak. (3 yıl ertelenebilir.) Üniversite mezunu olmak. (2 yıl ertelenebilir.) Yüksek lisans ya da doktora mezunu olmak. (35 yaşı geçmemek şartıyla 1 yıl ertelenebilir.) Askerlik […]

Güncel
30 Nisan 2024
Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Evraklar 2024

Ehliyetlerde ve kimliklerde yapılan pek çok yeni yasal düzenleme de 2024 yılı itibariyle değişmiştir. Nüfus Müdürlüklerinde Yapılan Ehliyet İşlemleri Nelerdir? Nüfus Müdürlükleri üzerinden yapılan ehliyet ile ilgili işlemler şunlardır; İLGİLİ HABER Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Evraklar 2024 Organik tarım desteği almak isteyenler 2024 yılında da çeşitli alanlarda bu desteklerden yararlanmaktadır. Ehliyetleri yeni yapılan düzenlemelere göre yenilemek, […]

Güncel
9 Nisan 2024
Bayram tatili bilançosu artıyor! Bakan Yerlikaya’dan açıklama geldi

Ramazan Bayramı tatilinin başlaması ile birlikte yüz binlerce insan yola koyulmuştu. 9 günlük tatil dönemini değerlendirmek için şehir içi ya da şehirler arası yolculuk yapan vatandaşlardan istenmeyen haberler gelmeye devam ediyor. ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE PEŞ PEŞE UYARILAR YAPILDI Ülke genelinde yolculuk yapma oranının en üst seviyelere çıktığı bayram tatili dönemine yetkililer günler öncesinden hazırlanmış, vatandaşlara kurallara […]

Güncel
1 Nisan 2024
Açık Lise Mezuniyet Şartları 2024 Nelerdir?

Açık liseden mezun olmak için öğrencilerin öncelikle açık liseye kayıt olması gerekir. Genel olarak açık liseden mezun olma şartları aşağıdaki gibidir; Öğrencinin açık lise kapsamında minimum 8 dönem ve üzerinde ders alması gerekir. Yaşı 18 ve üzerinde olan öğrencilerin mezuniyeti için dönem sayısı, 5 ve üzerinde olmalıdır. Öğrencinin aldığı kredi sayısı minimum 170 olmalıdır. Öğrenci […]