Otomotiv Pazarı Pandemi Dinlemedi! Otomobil Piyasası Yüzde 30 Oranında Büyüdü!

Salgın nedeniyle otomotiv pazarı hakkında gündeme gelen endişeler yerini umutlu bekleyişe bıraktı. Pandemiye rağmen satışların artması ve sektöre olan ilginin yükselmesi otomobil pazarınsa yüze 30 oranında büyümeye neden oldu.

OTOMOBİL 03.07.2020 - 14:27 03.07.2020 - 14:27

Koronavirüs salgını ile birlikte otomotiv pazarında büyük bir endişe yaşanmıştı. Bu endişe ile birlikte fabrikaların kapanması, satışların durma noktasına gelmesi ve üretimde yaşanan çeşitli aksaklıklar durumun ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha gündeme getirdi.

Pandemi devam ederken hayata karşı çeşitli normalleşme adımları atılmaya başlandı. Bu adımlarla birlikte bu yılın Ocak ve Haziran ayları arasındaki altı aylık dönem içerisinde otomotiv pazarında ciddi bir büyümenin yaşandığı ortaya çıktı.

2019 yılının aynı altı aylık dönemi ile bir karşılaştırma yapıldığı zaman bu yılın ilk yarısında yüzde 30,2 oranında bir büyüme yaşandı. Sadece geçen yılın Haziran ayı ile bir karşılaştırma yapıldığı zaman ise büyümenin yüzde 66.3 seviyelerinde olduğu belirlendi.

Araç Kredi Faizlerinin Etkisi Büyük Oldu!

Konu hakkında yapılan incelemeler Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından değerlendirildi. Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç satışlarının geçen yılın altı aylık dönemine göre kıyaslamasında 254 bin 68 satış olarak açıklandı.

Kamu bankaları tarafından geçtiğimiz günlerde araç kredi faiz oranlarında yapılan açıklamanın son derece etkili olduğu belirtiliyor. Tarihi seviyelere kadar indirilen araç kredi faizleri bu durumda araç almak isteyen vatandaşları da etkiledi. Otomobil pazarında yaşanan değişim oldukça dikkat çekerken, sektörün üzerindeki kara bulutları da dağıtmış gibi görünüyor. 10 yılın Haziran ayı ortalamasına bakıldığı zaman bu yıl satışların ilk kez artış göstermesi, satışlarda yeni bir rekor ihtimallerini de gündeme getiriyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@