Reuters, Türkiye Yıl Sonu Enflasyon Beklentisini Açıkladı! TL'nin Değer Kaybı Korkuttu!

Dünyanın en büyük araştırma merkezi olarak bilinen Reuters, Türkiye'nin enflasyon beklentisi hakkında da bir araştırma yaptı. Bu araştırma sonucunda Türk Lirasının yaşamış olduğu değer kaybı korkuttu.

EKONOMİ 01.07.2020 - 15:30 01.07.2020 - 15:30

Dünyanın en büyük araştırma merkezi olarak görülen Reuters son dönemlerde Türkiye’nin ekonomisi üzerinde bir araştırma yaptı. Bu araştırmanın ardından yeni Türkiye raporunu mevcut şartları göz önünde bulundurarak yayınladı.

Salgın döneminde dolar kurunda yaşanan değer artışının bu süreçte Türkiye için göstermiş olduğu etkilerinin hiç iyi olmadığına dikkat çekildi. Bunun üzerine son zamanlarda pek çok vatandaşın da heyecanla beklemiş olduğu  enflasyon rakamları hakkında pek iç açıcı açıklamaların yapılmaması dikkat çekti.

Türk Lirası Hızla Değer Kaybetmeye Devam Ediyor!

Son zamanlarda yapılan değerlendirmeler sonrasında araştırma merkezinin Haziran ayı sonu enflasyon tahminine göre enflasyonun yüzde 12 seviyelerini aşabileceği ifade edildi. Yıl sonu enflasyon tahminlerinde de yüzde 10 seviyelerinin konuşulması aslında çizilen tablonun sanıldığı kadar toz pembe olmadığını ortaya koyuyor.

TÜFE tarafından yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 9.5 olarak açıklanmıştı. Kurda yaşanan yükseliş ise bu süreçte Türk lirasının değerini düşürmeye devam ediyor. Merkez Bankası geçtiğimiz hafta çekirdek enflasyona dair yapmış olduğu tahminle sonrasında bir yıldır üzerinde çalıştıkları politikasında da bazı değişikliklere ve gevşemelere gittiğini açıklamıştı. Yapılan enflasyon tahminlerinin doğru çıkması halinde ekonominin sanıldığı gibi olumlu bir seyirde seneyi kapatamayacağı, büyüme hedeflerine ulaşamayacağı düşünülüyor.

isbilgisi.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@