Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Müjdeyi Verdi: Türkiye Yerli Ve Milli Koronavirüs İlacı Favicovir'i Üretti!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin koronavirüse karşı etkili olacak yerli bir sentez ilaç ürettiğini açıkladı. Bakan Varank'ın ifadelerine göre yeni üretilen ilaç ile ilgili olarak ruhsatlandırma aşamasına geçildi. Koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılacak olan ilaç için ihracat planlaması yapılmaya başlandı.

GÜNDEM 12.06.2020 - 10:14 12.06.2020 - 10:14

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs ilaç çalışmaları hakkında müjdeli bir haberi kamuoyuna duyurdu. Bakan Varank'ın ifadelerine göre Türkiye koronavirüs tedavisinde etkili olacak yerli bir sentez ilaç üretmeyi başardı.

YERLİ KORONAVİRÜS İLACI ÜRETİLDİ

Yerli koronavirüs ilacı hakkında açıklama yapan Bakan Mustafa Varank, “Koronavirüse karşı tedavilerde etkili olacak yerli ve milli bir sentez ilaç üretmeyi başardık. Bu ilaçta ruhsatlandırma aşamasına geçiş yapılmıştır. Bundan dolayı büyük bir gurur duyuyoruz. Şimdi bu yeni ilacımızın koronavirüs tedavilerinde kullanılması ve ihracat planlarının yapılması aşamasına geçiyoruz. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.” dedi.

32 KİŞİLİK EKİP ÇALIŞTI

Yeni koronavirüs ilacı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Sağlık Bakanlığı, Atabay İlaç ve İstanbul Medipol Üniversitesi işbirliğinde üretildi. Yapılan bilgilendirmeye göre koronavirüs tedavisinde kullanılan Favipiravir isimli ilacın yerli sentezi olan ilaç Doç. Dr. Mustafa Güzel ve Zeynep Atabay Taşkent'in yönetiminde 32 kişilik ekip tarafından geliştirildi.

İLAÇ İHRAÇ EDİLECEK

Bakan Mustafa Varank yerli koronavirüs ilacı ile akalaklı olarak yaptığı açıklamada, “Kendi sentezimizle çok büyük bir öneme sahip olan ilacımızı ürettik. Şimdi bunun ruhsatlandırma aşaması var. Sağlık Bakanımız bu konuda çok hızlı hareket edileceğini söyledi ve bu yönde çalışmalar başladı. Ruhsatlandırma bittiğinde kendi ilacımızı hem koronavirüs hastalarımızın tedavisinde kullanacağız hem de ihraç ederek ülkemize ekonomik girdi sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca yeni ilacın isminin Favicovir olduğu da belirtildi.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@