Şeytanın Aklına Gelmez! Döviz Vergisi Ödememenin Yolunu Buldular!

Döviz ve altın işlemlerinde uygulanan verginin binde 2'den yüzde 1'e çıkarılması üzerine iş dünyasında bu vergiden kaçınmak için çareler aranmaya başlandı. Son günlerde yaşanan gelişmelere göre ise şirketler vergiden kurtulmak için bir açık kapı buldular ve bu yola başvurmaya başladılar.

EKONOMİ 04.06.2020 - 22:57 04.06.2020 - 22:57

Geçtiğimiz günlerde altın ve döviz işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı binde 2'den yüzde 1'e yükseltilmişti. Kombiyo işlemlerinde uygulanan vu vergi özellikle şirketler için oldukça yüklü bir maliyet getiriyordu. Bu maliyetten kurtulmak için şirketler tarafından alternatif yollar araştırılmaya ve uygulamaya sokulmaya başlandı. Bunlardan birisi de ihracatçı birliklerine üye olunup döviz işlemlerinde vergiden kurtulmaktı.

DÖVİZ VERGİSİNİN AÇIĞINI BULDULAR!

Elde edilen bilgilere göre son günlerde ihracatçı birliklerine üye olmak işçin adeta kuyruklar oluşmaya başlandı. Mevzuat gereği bu birliklere üye olmak için ihracat yapma şartı bulunmuyor. Her şirket talep ettiğinde bu birliklere üye olabiliyor. Bu şekilde de döviz işlemlerinde yüzde 1'lik vergiden kurtuluyorlar.

200 TL'YE BİNLERCE DOLARLIK VERGİDEN KURTULUYORLAR!

İhracatçı birliklerine üye olmak isteyen şirketlerden giriş aidatı olarak 200 TL ücret talep ediliyor. Üyelik kaydı sırasında şirketlerin ihracat yapıp yapmadıklarına bakılmıyor. Vergi mükellefiyet yazısı, nüfus cüzdanı fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi, taahhütname ve ticaret sicil gazetesi fotokopisi üyelik işlemleri için yetiyor. Bu şekilde 200 TL bedel ödeyen şirketler binlerce dolarlık vergiden kurtulma imkanı buluyorlar.

GERÇEK İHRACATÇILAR RAHATSIZ!

Bu yola başvuran şirketlerin temsilcileri maliyetlerin çok fazla kabardığı için buna mecbur olduklarını belirtirken gerçekten ihracat yapan şirketlerin kendi birliklerine bu şekilde üye girişi yapılmasından rahatsız oldukları ifade ediliyor.

isbilgisi.com

Yorumlar (6)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@