SGK Kaydı Sorgulama İşlemleri Nasıl ve Nereden Yapılır?

SGK kayıt sorgusu sigortalı çalışanlar, sigortadan emekli olanlar ve kendi sigortasını kendi yatıranlar için sigorta durum takibi anlamına da gelmektedir. SGK kaydı sorgulama sigortalıların; sigorta primlerinin yatıp yatmadığını, SGK tescil numarasını, eksik gün sayılarını, sigortalı oldukları gün sayısını ve prim tutarlarını görüntüleyebildikleri sigorta bilgilerine ayrıntılı olarak ulaşıp, takip edebildiği bir işlemdir.

SOSYAL GÜVENLİK 18.06.2020 - 11:40 18.06.2020 - 11:40

SGK kayıt sorgusu sigortalı çalışanlar, sigortadan emekli olanlar ve kendi sigortasını kendi yatıranlar için sigorta durum takibi anlamına da gelmektedir. SGK kaydı sorgulama sigortalıların; sigorta primlerinin yatıp yatmadığını, SGK tescil numarasını, eksik gün sayılarını, sigortalı oldukları gün sayısını ve prim tutarlarını görüntüleyebildikleri sigorta bilgilerine ayrıntılı olarak ulaşıp, takip edebildiği bir işlemdir.

SGK Kaydı Nedir?

SGK kayıt durumu, sigortalı çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldıkları bütün hizmetlerin devlet tarafından tescillenmesi ve vatandaşların sigorta ile alakalı bilgi bankasıdır. 

SGK Kaydı Sorgulama Nereden Yapılır?

SGK kaydı sorgulamasının yapıldığı yerler bakımından çok seçenek olmasa da tek seçenek olan e-devlet ile bütün sigorta hizmet bilgilerine ulaşmak mümkün. Bunlardan biri de SGK kaydı sorgulamasıdır. SGK kaydı sorgulatmak isteyenlerin önce bir e-devlet şifresi edinmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sorgulama hizmetlerine ulaşmak, e-devlet üzerinden yapıldığı için bu şarttır. E-devlet şifresi olmayanlar herhangi bir PTT şubesinin gişelerinden 2019 e-devlet şifresi ücretlendirmesine göre bir defalığına 2 TL ödeyerek alınabilir. Birden fazla şifre alımlarında ise bu ücret 4 TL olmaktadır. İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna “turkiye.gov.tr” yazarak T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlete giriş yapılır. Arama kutusuna da SGK yazarak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki tescil kaydı sorgulaması yapılır.

SGK Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK tescil kaydı sorgulama e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Sırasıyla:

•    T.C. kimlik numarası ve e devlet şifresi girilir.
•    Kurumlar sekmesine tıklanır.    
•    Sosyal Güvenlik Kurumu seçilir.
•    Sigortalılık hizmetleri menüsünden “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” sayfasına ulaşılır.

Bu adımları takip ederek SGK kaydı sorgulama işlemleri tamamlanmış olur.

Sorgulama sonucu ise aşağıdaki bilgilere ulaşılmaktadır.

•    Kişisel bilgiler (adı soyadı, T.C kimlik numarası, baba adı, ana adı, doğum yeri, doğum tarihi)
•    4/A, 4/B, 4/C ve Banka Sandığı tescil bilgileri.
•    Sicil numarası
•    İşe giriş tarihi
•    İptal siciller
•    Sigortalılık durumunun aktif ve pasiflik durumu
•    Uzun vade gün sayısı
•    Çalışılan kurum kodu
•    Meslek kodu 
•    Brüt maaş ve prim tutarı
•    Hangi iş yerinde ne kadar süre çalışıldığı

SGK sicil kaydı hizmet dökümü görüntülendikten sonra barkodlu resmi belge oluşturma seçeneği de bulunmaktadır. İş başvurularında istenildiği durumlarsa ve sigorta işlemlerinde bu belge için SGK kurumuna gitme gereği ortadan kalkmıştır.

Sigorta Kolları ve Anlamları

Sigorta kollarının anlamları kısaltmalarla anılmaya başlandıktan sonra herkeste merak konusu olmuştur.

4/A: Eski adı ile SSK kapsamlı sigorta primleri yatıranlar anlamana gelen 4/A; kamu ve işyerlerinde sözleşmeli çalışanları kapsayan Sosyal Güvenlik Kurumu koludur.

4/B: Eski adı BAĞ-KUR olarak bilinen bu sigorta kolu; kamu hizmetlerinde çalışan ve ataması KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) puanı ile gerçekleştirilmiş devlet memurlarının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu koludur.

4/C: Eski adı Emekli Sandığıdır. Geçici süreliğine çalışanları yani 1 yıldan az olan bütün çalışma sürelerini kapsayan Sosyal Güvenlik Kurumu Koludur.

2008 yılında 5510 sayılı kanun ile 4/A,4/B ve 4/C çalışanları istihdam ve sigorta kontrollerinin bir kurum tarafından idaresi için Sosyal Güvenlik Kurumu sorumluluğuna bağlanmıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca idare edilen bu kolların e devlet üzerinden ulaşabileceği sigortalılık durumları hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır. Bütün sigortalı çalışanlar T.C. kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile hangi kola tabii olduklarını ve sigortalılık durumlarını SGK kayıt sorgulaması yaparak elde edebilirler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@