SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ve SGK Rapor Ücreti Nereden Öğrenilir?

SGK rapor ücreti sorgulaması e-devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre girilerek 4/A-4/B İş Görmezlik Ödemesi sekmesi üzerinden ya da bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilerek öğrenilir. E-devlet şifresi yok ise PTT’den düşük bir ücret karşılığında temin edilebilir. SGK rapor parası ve detaylarını inceleyelim.

SOSYAL GÜVENLİK 07.01.2020 - 15:45 07.01.2020 - 15:45

SGK rapor ücreti sorgulaması e-devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre girilerek 4/A-4/B İş Görmezlik Ödemesi sekmesi üzerinden ya da bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilerek öğrenilir. E-devlet şifresi yok ise PTT’den düşük bir ücret karşılığında temin edilebilir. SGK rapor parası ve detaylarını inceleyelim.

SGK Raporu Nedir?

SGK iş görmezlik raporu çalışanın; çalışamayacak derecede hastalanması, meslek hastalığına yakalanması ve gebelik gibi durumlardan dolayı çalışamadığı süre zarfı için hak ettiği ücreti alabilme adına, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca kabul gören hekim ve sağlık kurumları tarafından çalışanın isteğiyle hazırlanan rapordur. SGK rapor parası ise kurum tarafından çalışanın işe gitmediği 3 ve üzeri gün sayısı için ödenen ücrettir. 3 ve üzeri olmasının sebebi ise iş yerinin 2 günlük rapordan ücret kesme hakkı olmadığındandır.

SGK Rapor Parası Alma Şartları

SGK rapor parası alma koşullarının en önemlisi raporun alındığı tarihten bir sene öncesine kadarki süre içerisinde 90 günlük sigorta primi yatırılmış olmasıdır. Yatırılmış ise rapor parası almak için başvuru yapılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kabul gördüğü hekim ve sağlık kurumlarından alınan rapor en geç 5 iş günü içerisinde işverene teslim edilmelidir. Teslim edilen, işverence e-rapor sistemine girilen ve SGK tarafından onaylanan raporun günü kadar çalışana ücret ödenir. 4/A’ya (SSK) bağlı çalışanlar hem ayakta hem yatarak tedavi günü kadar ücret alabilirken 4/B’ye (BAĞ-KUR) bağlı çalışanlar ise sadece hastanede tedavi görüp hasta yatışı yaptığı gün kadar rapor ücreti alabilir ve prim borcu olmaması şartı vardır. 40 güne kadar ki raporlar tek hekim üzerinden işlem görmek zorundadır. 40 günü aşan raporlarda ise heyet raporu alınması gerekmektedir.

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

SGK rapor parası için başvuruda bulunacak çalışanın, raporu olabildiğince kısa süre içerisinde işverene teslim etmesi gerekmektedir. İşveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmiş ve onaylanmış rapor ücretleri işe başlandığı günden sonraki 15 gün içerisinde yatmaktadır. Ücretler çalışanın SGK’da tanımlı PTT veya herhangi bir banka hesabı var ise direkt hesabına yatar yok ise sorgulatıldıktan sonra nüfus cüzdanı ile PTT gişelerinden tahsil edilebilir. Hesaba ya da isme yatan rapor parasının en geç 2 ay içerisinde tahsil edilmesi gerekmektedir.2 ay içerisinde tahsil edilmeyen rapor ücreti SGK’ya iade edilmekte ve emanet hesaplarına aktarılmaktadır. SGK rapor parası onaylanmış ise ne zaman yatacağı konusundaki kesin bilgiyi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sigortalıların bilgi bankası niteliğinde kullanıma açtığı alo 170 hattını arayarak öğrenilebilir.

SGK Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

SGK rapor ücreti hesaplaması yapılırken bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar:

  • Çalışamayacak duruma gelindikten önceki üç aylık brüt tutar toplamına bakılması. Rapor konusu iş kazası ise geriye dönük prim gününe bakılmaz raporlu gün sayısının tamamı SGK tarafından ödenir.
  •  Üç aylık yatan prim günü sayısının toplamı.
  • Raporlu gün sayısından, ücreti işveren tarafından kesilmeyen iki günü çıkarmak.

Primlerle beraber aylık 3000 TL üzerinden hesap yapılacak olursa;

3X3000=9.000 TL

Prim günü sayısı;

3x30=90 gün

Raporlu gün sayısı 20 gün üzerinden hesaplanacak ise; çıkarılacak olan 2 gün yani 20-2’den=18 bulunur.

Genel hesap ise;

90000 / 90 =100 (günlük brüt ücret)

100 x 18 =1800 TL

Ayakta tedavilerde bu ücretin üçte ikisi baz alınarak hesaplanır;

1800 x 2/3 =600 TL’lik SGKrapor parası hesaplanmış olur.

Yatarak tedavilerde bu ücretin iki de biri üzerinden hesaplama yapılır;

1800 x ½ =900 TL’lik rapor parası elde edilmiş olur.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@