SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

İş Bilgisi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Home » Ekonomi » SGK Yurt dışı Borçlanması 2024 Nasıl Olur?

SGK Yurt dışı Borçlanması 2024 Nasıl Olur?

Yurt dışında yaşayan veya çalışmış olan Türk vatandaşlarının yurt dışında geçirdikleri süre kadar prim borçlanması ödeyip Türkiye’de sosyal güvenlik sisteminden emekli olmaları olarak tanımlanacak yurt dışı borçlanması başvuru şartları ve ödenecek primlerin miktarı açısından bazı ince detaylar içermektedir.

Yayınlanma:
ABONE OL

Birçok kişinin merak edip cevap aradığın bir konu da SGK yurt dışı borçlanması nasıl yapılır konusu. Özet olarak yurt dışında yaşayan veya çalışmış olan Türk vatandaşlarının yurt dışında geçirdikleri süre kadar prim borçlanması ödeyip Türkiye’de sosyal güvenlik sisteminden emekli olmaları olarak tanımlanacak yurt dışı borçlanması başvuru şartları ve ödenecek primlerin miktarı açısından bazı ince detaylar içermektedir.

SGK Yurt dışı Borçlanma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yurt dışı borçlanması özellikle Türkiye’ye kesin dönüş yapan yabancı ülkelerde çalışmış kişilerce sıklıkla başvurulan bir uygulamadır. Burada yurt dışı borçlanmasında kişinin yurt dışında çalıştığı iş veya yaptığı mesleğin pek bir önemi yoktur hatta ev hanımı bile olsa bu borçlanma imkanından faydalanabilir. Birçok kişi çok basit şekilde yurtdışı borçlanması hesaplama yapabilir ve ne kadar para ödemesi gerektiğine karar verebilir.

İLGİLİ HABER 2024 Engelli Emeklilik Şartları Nelerdir? Nereden Nasıl Alınır?
Yurt dışında yaşayan veya çalışmış olan Türk vatandaşlarının yurt dışında geçirdikleri süre kadar prim borçlanması ödeyip Türkiye’de sosyal güvenlik sisteminden emekli olmaları olarak tanımlanacak yurt dışı borçlanması başvuru şartları ve ödenecek primlerin miktarı açısından bazı ince detaylar içermektedir.

Zira burada borçlanma yapacak kişilerin devlete ödeyecekleri tutar belirli sınırlar dahlinde kendilerine bırakılmıştır. Tabi ki bu borçlanma ne kadar üst sınırdan yakınsa kişinin emekli olması durumunda alacağı emekli maaşı da o kadar yüksek olacaktır. Devlet tarafından yurt dışı borçlanmasının alt sınırı 21,64 TL üst sınırı ise 162,32 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarlar borçlanma açısından her bir prim günü karşılığı ödenecek tutarlardır.

SGK Yurt dışı Borçlanması Nasıl Olur?

Borçlanmadan yararlanmak isteyen kişiler yurt dışında kaldıkları gün sayısını ve şayet orada çalışmışlarsa çalıştıkları iş ile ilgili belgeleri devlete ibraz ederler. Burada önemli bir şart da kişilerin Türk vatandaşı olması ve yurt dışında alıştıkları süre zarfında Türk vatandaşlığından çıkmamış olmalarıdır. Çifte vatandaş olmaları halinde de yine bu imkândan yararlanabilirler.

Yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar içinde en önemlileri kişinin ikametgahı belgesi, yurt dışında kullandığı ilgili oturma veya çalışma izni belgesi, borçlanmak istediği süreler boyunca yurt dışında olduğunu pasaport kayıtlarıyla gösteren belge ve yurt dışında çalıştıkları iş yerlerinden çalışmış olduklarını gösteren hizmet belgesidir. Tüm bu şartları yerine getirmiş ve gerekli evrakları tamamlamış kişiler yurt dışı borçlanmasını başlatıp ödemelerini yapıp prim gün sayısını doldurabilir.

Kaynak: isbilgisi.com

author avatar
İş Bilgisi

İlgili Haberler

Ekonomi
30 Nisan 2024
Babadan Emekli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Vefat eden sigortalıların aile fertlerine bağlanan ölüm aylığı için aranan şartlar şu şekildedir: Yaşlılık ve ölüm sigortası primi en az 1800 gün bildirilmelidir. 4/1-(A) sigortalıları için, en az 5 yıl sigortalı olmak ve toplam prim gününün 900 günü bulması gerekir. Kişi vefat etmeden önce emeklilik işlemleri yarıda kalmamış, tamamlanmış durumda olmalıdır. Emekli maaşının bağlanmış olması […]

Ekonomi
9 Nisan 2024
Acil nakit ihtiyacı olanlara bankadan faizsiz çözüm! 25 bin TL taksitli nakit avans verilecek

Bankalar tarafından kredi faiz oranlarının artması sonucunda nakit ihtiyacı duyan kişiler verilen kredileri kullanmayı tercih etmezken, Garanti Bankası’ndan nefes aldıran kampanya duyuruldu. Belirlenen tutarlarda kredi ve nakit avanslar ile kişilerin son dönemde yaşayabilecekleri nakit ihtiyaçlarını faizsiz bir şekilde karşılayabilecekleri ifade edildi. Müşterilerine özel duyurulan kampanyaya başvuru şartları ve gerekli olan detaylar da belli oldu. BANKADAN […]

Ekonomi
9 Nisan 2024
Sigara fiyatlarına SON darbe vuruldu en ucuz sigara fiyatı 54 TL oldu! Sigaraya zam geldi

Sigara tiryakilerine kötü haberler peş peşe gelmeye devam ederken beklenen son zam haberi de açıklandı. İmperial Tobacco grubu sigara fiyatlarına zam geldi. 31 Mart’ta Türkiye bir kere daha sandık başına giderken yerel seçimler için oy vermişti. Yapılan yerel seçimlerin ardından beklenen zam yağmuru çok daha şiddetli bir şekilde başlarken sigara fiyatlarına da peş peşe rekor […]

Ekonomi
5 Nisan 2024
Kadın Girişimcilere Kredi Veren Bankalar

Girişimci kadınların kredi alabileceği bankalar arasında Ziraat Bankası, QNB Finans Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye İş Bankası başta gelmektedir. Bu bankalar yanı sıra birçok banka da kadın girişimcileri desteklemekte olup uygun faiz oranlı ve uzun vadeli kredi imkanı tanımaktadır. Kadın girişimcilerin kredi alabileceği birçok banka bulunmakta olup özellikle Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası sıklıkla tercih edilmektedir. […]