Sigara ve Alkole Vergi Zammı Geliyor? Zamlar Fiyatlara Ne Zaman Yansıyacak?

Sigara ve alkole gelen vergi zamlarına bir yenisi daha eklendi. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaların ardından tütün ve alkol ürünlerine yüzde 6.89 oranında maktu vergi zammı açıklandı.

GÜNDEM 04.07.2020 - 08:58 04.07.2020 - 08:58

Son zamanlarda gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz ay tütün ürünlerine gelen zam çok konuşulmuş ve çok tartışılmıştı. Bunun ardından Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan liste ile birlikte yeniden bir zam haberinin paylaşıldığı açıklandı. Bu listeye bakılarak alkol ve tütün ürünleri için alınan maktu ÖTV tutarında bir artış yaşandığı ifade edildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamanın ardından alkol ve sigaralarda maktu ÖTV oranının yüzde 6.89 oranında yükseldiği belirlendi. Bunun üzerine en ucuz sigara üzerinden düşünüldüğü zaman ÖTV oranı 9.75 lira olmuş oldu.

Fiyatlara Ne Zaman Yansıyacak?

Daha önce gelen maktu ÖTV zamlarının ardından firmalar bu durumu fiyatlara da yansıtmıştı. Bunun ardından şimdilerde fiyatlara ne zaman ve nasıl yansıyacağı da merak konusu haline gelmişti. Bunun üzerine yakın zamanda alkol ve tütün ürünlerine de zam gelmesi bekleniyor. Alkoller arasında bira ve sigaraların maktu ÖTv oranlarının da yüzde 6.89 oranında arttığı açıklandı. Henüz firmalardan zam konusunda bir açıklama gelmedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@