Son Üç Haftada Çekilen Konut Kredi Faizleri 2019 Yılının Tamamından Daha Fazla! Konut Kredilerinde Rekor!

Konut kredi faizlerinde yaşanan düşüş pek çok vatandaşı harekete geçirdi. Bu süreçte yapılan bir değerlendirmenin sonucu ise oldukça şaşırtıcı. 3 haftalık konut kredisi talebinin 2019 yılının tamamından fazla olduğu belirtildi.

EKONOMİ 03.07.2020 - 13:25 03.07.2020 - 13:25

Pandemi sonrasında konut piyasasını canlandırmak için yeni adımlar atılmıştı. Bunun ardından kamu bankaları tarafından hiç görülmemiş bir adım atıldı ve bunun sonucunda konut kredisi  faiz oranları Cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesine çekildi. Sıfır ve ikinci el konutlar için hazırlanan kampanyalar sonrasında konut piyasasında son derece büyük bir hareketlilik yaşanmaya başladı.

Uzun süredir konut almak isteyen ancak mevcut şartlar içerisinde bunun pek mümkün olmadığını düşünen vatandaşlar hızla kampanyayı değerlendirmek için konut araştırması içerisine girdiler. Bankalara konut kredisi için yapılan başvuruların sayısının son derece yüksek olduğu belirtildi.

Konut Kredilerinde Bir Rekor Yaşanıyor!

Kamu bankalarının yapmış oldukları kampanyalar sonrasında konut kredilerine gösterilen ilgi de tarihi bir süreç olarak ifade ediliyor. Bu konuda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamalar sonrasında 5 Haziran ile 26 Haziran tarihleri arasında sadece 21 günlük süreç içerisinde konut kredisi hacminin kaydetmiş olduğu artış 18 milyar 931 olarak açıklandı. Sonucunda 3 haftalık dönemde 230 milyar 881 milyon liralık kredi kullanıldı. Bu oranın yüzde 89.8’lik kısmının kamu bankalarından geldiği belirlendi.

2019 yılı ile bir karşılaştırma yapıldığı zaman bu süreçte konut kredisi hacminde meydana gelen artış sadece 10 milyar 162 milyon lira olarak açıklanmıştı. Tüm bir senenin toplamının 2020 yılının haziran ayında sadece 3 haftalık dönemde tamamlanmış olması da tarihi bir rekor olarak değerlendirildi.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@