31 Ekim 2019 Perşembe 10:12
E Devlet İle SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı Çalışanı İçin Ölüm Parası Sorgulama

 Ölüm parası çalışanın bağlı olduğu sandığa göre değişiklik gösterir. Ölüm parası, ölen kişinin yakınlarına tek seferde verilen ve sadece bir kez ödenen paradı

SSK ya da BAĞKUR Çalışanı 2019 Ölüm Parası

SSK ya da BAĞKUR güvencesi ile çalışırken vefat eden kişi, en az 360 günlük primi ödendikten sonra vefat eder ise, yakınlarına 715 TL ödeme yapılır. Çalışan kişiye ait 360 günlük prim ödemesi tamamlanmamış ise, ölen kişinin yakınları ölüm parası alamaz.

SSK ya da BAĞKUR güvencesinde emekli iken vefat eden kişinin yakınlarına 2019 ölüm parası olarak yine aynı miktarda 715 TL ödeme yapılır.

Emekli Sandığı Çalışanı 2019 Ölüm Parası

Emekli sandığına bağlı olarak çalışan kişinin vefatı halinde yakınlarında 2200 TL ölüm parası ödenir.

Emekli sandığına bağlı olarak çalışan kişinin evlatları ya da eşi vefat eder ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, emekli sandığı çalışanına ya da emeklisine ödenecek tutar 1100 TL’dir.

2019 Ölüm Parası Başvurusunda Gerekli Belgeler

2019 cenaze yardımı müracaatı için gereken belgeler şunlardır:

 • Ölen kişiye ait defin belgesi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ölüm yardımı talep formudur.

Ölüm Parası Başvurusu

Ölüm parası müracaatı yapılmalıdır. Ölüm parası herhangi bir müracaatta bulunulmadan, otomatik olarak vefat eden kişinin yakınları adına yatan bir para değildir. Ölüm parası alabilecek kişiler şunlardır:

 • Vefat eden kişinin eşi,
 • Vefat eden kişinin çocukları,
 • Vefat eden kişinin anne ya da babası,
 • Vefat eden kişinin cenazesini kaldırdığına dair belgeleri ibraz edebilen üçüncü kişilerdir.

Cenaze yardımı ya da ölüm parası için başvurulması gereken yerler şunlardır:

 • Emekli Sandığı çalışanları ya da emeklilerinin ölümü halinde müracaat edilebilecek kurum, Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/Ankara adresine yapılmalıdır.
 • Vefat eden kişi SSK ya da BAĞKUR çalışanı ya da emeklisi ise, müracaatlar vefat eden kişinin en son çalıştığı yerde bulunan SGK’ya yapılabilir.

2019 Ölüm Parası Sorgulama

2019 cenaze yardımı sorgulaması e-devlet üzerinden yapılabilir. Başvurular yapıldıktan sonra ölüm yardımının yatıp yatmadığının kontrolü yapılması isteniyorsa e-devlet sitesine girilmelidir.

E-devlet sitesinden sorgulama yapılması için ölüm parasına müracaat etmiş bulunan kişi kendisine ait TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilir.

E-Devlet Şifresi Alınması

E-devlet şifresi edinmek son derece kolaydır. Başvuruda bulunan kişinin e-devlet şifresi yok ise PTT şubelerinden alabilir. Bunun için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • E-devlet şifresi almak isteyen kişi, kendisi için en uygun PTT şubesine Nüfus cüzdanı ile müracaatta bulunmalıdır.
 • PTT görevlisine e-devlet şifresi alınmak istediği belirtildiğinde görevli kişi başvuruda bulanan kişinin cep telefonuna güvenlik ve doğrulama amaçlı SMS gönderir.
 • SMS PTT görevlisine okunur.
 • Daha sonra başvuru sahibi 2 TL ücret öder. (Başvuru sahibinin daha eskiye ait e-devlet şifresi var fakat kaybettiği için müracaat ediyor ise bu kez ödenmesi gereken tutar 4 TL’dir)
 • Bu işlemlerden sonra başvuru sahibine kapalı bir zarf içinde e-devlet şifresi teslim edilir.

E-devlet şifresi ile kişiler kendilerine ait bütün devlet kayıtlarına ulaşabilirler. Bu nedenle e-devlet şifresi kesinlikle 3. Kişiler ile paylaşılmamalıdır.

Ölüm Parası Alınma Süresi

Cenaze yardımı için müracaat edilmesini takiben yaklaşık 2- 3 ay sonra 2019 ölüm parası vefat eden kişinin yakını adına bankaya yatırılır.


Son Güncelleme: 30.10.2019 23:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.