Sosyal Medya Düzenlemesi Yakında Mecliste! Sosyal Medyada Hangi Değişiklikler Yapılacak?

Sosyal medya üzerinde devam eden tartışmalar son dönemlerde giderek alevlenen bir durum haline geldi. Bunun üzerine sosyal medyada hangi düzenlemelerin yapılacağı ve nasıl kısıtlamaların geleceği merak konusu haline geldi.

GÜNDEM 03.07.2020 - 10:29 03.07.2020 - 10:29

Son dönemlerde gündemi meşgul eden ve çok konuşulan sosyal medya düzenlemesi hakkında çalışmalar başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan sert açıklamalarda pek çok platformun kapatılabileceği sinyalleri verilmişti. Bu durum sosyal medyada da çeşitli tartışmalara neden oldu. Yakın zamanda sosyal medya platformları hakkında yapılacak olan düzenlemenin meclise gelmesi bekleniyor.

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik son yapmış olduğu açıklamalarda sosyal medya platformları hakkında yapacakları açıklamalara dikkat çekti. Sosyal medya araçlarının hem iletişim, hem bilgi kaynağı hem de çalışma hayatı açısından hayati önem taşıdığının altını çizerken bu süreçte alınabilecek olan önlemlerden bahsetti.

Diğer Ülkelerde Yapılan Hukuki Çalışmaları Örnek Gösterdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ailesini hedef alan son çirkin sosyal medya saldırılarının ardından alınan kararla birlikte sosyal medya platformlarında yapılacak olan kısıtlamaların son derece önemli olduğu belirtildi.

Sosyal medya platformlarının tamamen kapatılacağı yönünde ortaya çıkan haberler karşısında ise ‘Yasal düzenleme genel olarak özgürlük alanını garanti altına almak için yapılır. Sosyal medya oldukça gerekli bir alan ancak masum olduğunu söyleyemeyiz’ dedi.

Yeni yapılacak düzenlemelerle birlikte hem özgürlük alanının korunması amaçlanıyor hem de bu süreç içerisinde masum olmayan girişimlere dijital ortamda da olsa izin verilmemesi planlanıyor. Böylece örgütlü olan gruplarla hukuki anlamda mücadele edebilmek için bazı kısıtlamaların getirilebileceği gibi aynı zamanda yaptırımların gücünün de artırılması amaçlanıyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@