Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Gündemi Meşgul Ediyor! TES İle Para Nasıl Çekilebilir?

Son günlerde hükümetin masasında Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi konuşuluyor. Bunun üzerine TES ile nasıl para çekilebileceği ve sistemin detayları merak edilmeye başlandı. İşte detaylar...

EKONOMİ 13.06.2020 - 08:48 13.06.2020 - 08:48

Görüşülen Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi kıdem tazminatları içinde önemli bir detay olarak ifade edilmeye başlandı. Bu süreç içerisinde çalışma hayatında gerçekleşebilecek sosyal haklar görüşülmeye başlandı. Bir fon içerisine aktarımı yapılacak olan kıdem tazminatı 60 yaşın tamamlanmasının ardından kişiye ödenebilecek.

Yeni sistem hakkında geliştirme amaçlı görüşmeler hala devam ediyor. Bu süreçte 2022 yılında hayata geçirilmesine karar verildi. Bu tarihten sonra ilk kez sigortalı olacak kişilerin sisteme otomatik ve zorunlu olarak dahil edilmeleri bekleniyor. Bu durumda öncesinde sigortalı olmuş olan kişilerin de akıbeti merak ediliyor. Bu konuda iki yönlü bir alternatif söz konusu.

Gönüllü olarak giriş yapmak isteyenler için kıdem tazminatlarının halihazırda bulunan kanuna tabi tutulması bekleniyor. Her bir yıllık çalışma için 30 günlük kıdem tazminatı söz konusu olabilecek.

Sistemden Para Nasıl Alınacak?

Yeni sistemde çalışan kişinin hesabında biriken tutarın 60 yaşın tamamlanmasının ardından otomatik olarak ödenmesi bekleniyor. Bu hesapta birikmiş olan tutarın yüzde 25’lik kısmının anında ödenmesi beklenirken, kalan kısım için ise aylık ödemeler yapılacak. Aylık olarak yapılacak ödemeler için programlı geri ödeme ile yıllık gelir sigortası üzerinden ödeme yapılabilecek.

Tüm bunların dışında ilk kez konut alınması, evlilik, zaruri sağlık giderleri ve işsizlik hali gibi zor durumda bırakacak durumların gündeme gelmesinin ardından bu fonda birikmiş olan tutarın yüzde 10’luk kısmı alınabilecek. Ancak iki sebebin aynı şartlar altında gerçekleşmesi halinde yüzde 10 oranındaki tutar yüzde 20 seviyelerine kadar çıkarılacak. Bu durum sadece bir defaya mahsus olarak gerçekleşebilecek.

 isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@