SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

İş Bilgisi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Home » Güncel » Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Tamamlayıcı sağlık sigortanın işlevi sebebi ile birçok kişi genel sağlık sigortası yetersiz kaldığında uygulamayı tercih eder. Sigorta türleri farklı kapsamlara ve özelliklere göre farklı çeşitlere ayrılır.

Yayınlanma:
ABONE OL

Tamamlayıcı sağlık sigortanın işlevi sebebi ile birçok kişi genel sağlık sigortası yetersiz kaldığında uygulamayı tercih eder. Sigorta türleri farklı kapsamlara ve özelliklere göre farklı çeşitlere ayrılır. Bu çeşitliliğin kapsamına ve özelliklerine bağlı olarak sigorta türü seçmek mümkündür. Tamamlayıcı sağlık sigortasının fiyatları ve kapsamı diğer sigortalara göre daha farklı olabilmektedir. Dolayısıyla hem bu sigortadan yararlanabilmek hem de uygun fiyatlar ödemek için karşılaştırmalı fiyat ve kapsam araştırması yapılmalıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortası devlet tarafından desteklenen bir sigorta türüdür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı şu şekilde sıralanabilir:

İLGİLİ HABER Bayram tatili bilançosu artıyor! Bakan Yerlikaya’dan açıklama geldi
Tamamlayıcı sağlık sigortanın işlevi sebebi ile birçok kişi genel sağlık sigortası yetersiz kaldığında uygulamayı tercih eder. Sigorta türleri farklı kapsamlara ve özelliklere göre farklı çeşitlere ayrılır.
 • Yatarak tedavi
 • Ayakta tedavi
 • Doktor muayenesi
 • Cerrahi yatış
 • Hekim ücreti
 • Cerrah ücreti
 • Ameliyat giderleri
 • MR ve tomografi gibi görüntüleme masrafları
 • Tahliller
 • Tetkikler
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon ücretleri
 • Check up
 • Yatarak tedavi ve ayakta tedavi birlikte

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamını oluşturmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası avantaj yaratan bir sigorta türüdür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını Herkes Yaptırabilir Mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıranlar sosyal güvenlik kurumu bünyesinde yer alan kişilerdir. SGK’lı olan kişiler tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından desteklenmeye devam edilmektedir.

Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması bulunan ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan sigortaya bağlı çalışan ya da emekli olan kişiler tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir. SGK’nın yetersiz kaldığı noktada tamamlayıcı sağlık sigortası devreye girmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası masraflarını kişilerin karşılaması gerekir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Check Up Masraflarını Karşılar Mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası check up yaptırmak isteyenleri de desteklemektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortasının geçerli olduğu anlaşmalı özel hastaneler bulunmaktadır. Bu hastanelerde yaptırılacak olan check up gibi işlemler de tamamlayıcı sağlık sigortası ile karşılanabilir. Standart check up hizmeti ve genişletilmiş check up hizmeti olmak üzere 2 farklı kategoride bulunmaktadır. Bu kategorilere bağlı olarak kişiler tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamını göz önünde bulundurarak check up yaptırabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadar?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının ücreti sigortanın yaptırıldığı yere ve kapsama göre değişmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası farklı seçenekler ile yapılabilmektedir. Örneğin sadece check up için ya da yatarak yapılacak olan tedaviler için tamamlayıcı sağlık sigortası oluşturulması mümkündür. Hem ayakta hem de yatarak yapılacak olan tedaviler için de tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı, ne için yapıldığı ve aynı zamanda hangi şirket üzerinden gerçekleştirildiği gibi unsurlara bağlı olarak fiyatı belirlenir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Geniş kapsamının olması
 • Uygun fiyatlı tedavi seçenekleri sunması
 • Ömür boyu yenilenme imkanına yer verilmesi
 • Destek sunması
 • Özel hastanelerden sorunsuz şekilde yararlanılması
 • Öncelik elde edilmesi
 • Teminatlarının ve kapsamının geniş olması

Tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajları arasında bulunur. tamamlayıcı sağlık sigortası özellikle hastaneye çok sık giden ve sık sık muayene, kontrol ya da fizik tedavi gibi uzun süreli tedaviler yaptırmak zorunda olan kişiler için avantaj sağlamaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırmak Mantıklı Mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanın mantıklı olması sebebi ile birçok kişi bu sigortayı tercih etmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajları oldukça yüksektir. Dolayısıyla genel sağlık sigortası yetersiz kaldığı noktada anlaşmalı hastaneler üzerinden tedavi ve muayene olmak için tamamlayıcı sigorta avantaj yaratır. Bu sebep ile de tamamlayıcı sağlık sigortası özellikle masrafların azalması sebebi ile sık sık tercih edilen bir sigorta türüdür.

author avatar
İş Bilgisi

İlgili Haberler

Güncel
9 Nisan 2024
Bayram tatili bilançosu artıyor! Bakan Yerlikaya’dan açıklama geldi

Ramazan Bayramı tatilinin başlaması ile birlikte yüz binlerce insan yola koyulmuştu. 9 günlük tatil dönemini değerlendirmek için şehir içi ya da şehirler arası yolculuk yapan vatandaşlardan istenmeyen haberler gelmeye devam ediyor. ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE PEŞ PEŞE UYARILAR YAPILDI Ülke genelinde yolculuk yapma oranının en üst seviyelere çıktığı bayram tatili dönemine yetkililer günler öncesinden hazırlanmış, vatandaşlara kurallara […]

Güncel
5 Nisan 2024
Organik Tarım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Destek Alabilir?

Organik tarım desteği almak isteyenler 2024 yılında da çeşitli alanlarda bu desteklerden yararlanmaktadır. Bu alanlar şunlardır: Meyve ve Sebze Tıbbi ve Itri bitkiler (adaçayı, kekik, damla sakızı vb.) Ekonomik Değeri Olan Tarla Bitkileri Ekonomik Değeri Olmayan Tarla Bitkileri ve Orman Ürünleri Bu alanların bir ya da birkaçında üretim yapan çiftçiler gerekli evrakları ilgili kurumlara sunmakla birlikte […]

Güncel
1 Nisan 2024
Açık Lise Mezuniyet Şartları 2024 Nelerdir?

Açık liseden mezun olmak için öğrencilerin öncelikle açık liseye kayıt olması gerekir. Genel olarak açık liseden mezun olma şartları aşağıdaki gibidir; Öğrencinin açık lise kapsamında minimum 8 dönem ve üzerinde ders alması gerekir. Yaşı 18 ve üzerinde olan öğrencilerin mezuniyeti için dönem sayısı, 5 ve üzerinde olmalıdır. Öğrencinin aldığı kredi sayısı minimum 170 olmalıdır. Öğrenci […]

Güncel
29 Mart 2024
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Tamamlayıcı sağlık sigortanın işlevi sebebi ile birçok kişi genel sağlık sigortası yetersiz kaldığında uygulamayı tercih eder. Sigorta türleri farklı kapsamlara ve özelliklere göre farklı çeşitlere ayrılır. Bu çeşitliliğin kapsamına ve özelliklerine bağlı olarak sigorta türü seçmek mümkündür. Tamamlayıcı sağlık sigortasının fiyatları ve kapsamı diğer sigortalara göre daha farklı olabilmektedir. Dolayısıyla hem bu sigortadan yararlanabilmek hem […]