Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Onaylanmayanlara Yeni Formül! Bunu Yapanların Temel İhtiyaç Desteği Başvuruları Yeniden Değerlendiriliyor!

Koronavirüs sürecinde Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında alınan kararlardan olan Temel İhtiyaç Desteği Kredisi için milyonlarca vatandaş başvuruda bulunmuştu. Temel İhtiyaç Desteği Kredisi için yapılan başvuruları onaylananlar kredilerini kullandılar. Ancak çeşitli nedenlerle başvuruları onaylanmayan vatandaşlar ise hala daha umutla bekliyorlar. Temel İhtiyaç Desteği Kredisi için yeni düzenleme yapılacak mı? Temel İhtiyaç Desteği Kredisi onaylanmayanlar şikayetlerini nereye yapacaklar?

KREDİ 11.06.2020 - 19:40 11.06.2020 - 19:40


Türkiye'de koronavişrüs sürecinde yaşanan maddi imkansızlıklar nedeniyle vatandaşların zor duruma düşmemeleri amacıyla alınan ekonomik tedbirlerden birisi de Temel İhtiyaç Desteği Kredisi olmuştu. Milyonlarca vatandaş Temel İhtiyaç Desteği Kredisi için Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank'a başvuru yapmışlardı. Bu başvurular neticesinde milyonlarca vatandaş Temel İhtiyaç Desteği Kredisi kullabilmişlerdi. Ancak Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusu yaptıpı halde başvuruları reddedilen veya başvurularına cevap verilmeyen yüzbinlercevatandaş bulunuyor.

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusu yapan vatandaşlara yüzde 0,49 faizle 6 ay geri ödemesiz, 36 ay vadeli ve 10.000 TL'ye kadar kredi kullandırdı. Bunu kullanamayan vatandaşların beklentileri ise aradan çok zaman geçmesine rağmen devam ediyor.

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU ŞİKAYETLERİ ARAŞTIRIYOR

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvuruları onaylanmayan veya Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvuruları reddedilen vatandaşları direk olarak şikayette bulunabilecekleri bir kurum veya kuruluş bulunmuyor. Ancak Türkiye'de çok önemli bir vazife gören Kamu Denetçiliği Kurumu bu konuda vatandaşlara yardımcı olabiliyor. İnternet üzerinden Temel İhtiyaç Desteği Kredisi ile alakalı olarak şikayetlerini bildiren vatandaşların bu şikayetlerinin çözümü ile alakalı olarak girişimlerde bulunulup vatandaşlara olumlu veya olumsuz cevap veriliyor.

BANKALAR OLUMLU CEVAP VERİYOR

Kamu Denetçiliği Kurumu'na Temel İhtiyaç Desteği Kredisi ile alakalı olarak şikayetlerini bildiren vatandaşların bir kısmının kredi başvuruları yeniden değerlendirilerek kendilerine bankalar tarafından olumlu cevap veriliyor. Bunu yapan vatandaşlar Temel İhtiyaç Desteği Kredisi kullanabiliyorlar.

isbilgisi.com

Yorumlar (9)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@