TESK Başkanı Açıkladı: Normalleşme Sürecinde Ortaya Çıkan Tedirginlik Esnafı Olumsuz Etkiliyor!

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, normalleşme döneminde temkinli davranan ve kendini geri çeken vatandaş nedeniyle esnafın kazancının hala normalleşemediğini ifade etti.

EKONOMİ 06.06.2020 - 10:50 06.06.2020 - 10:50

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken normalleşme sürecini değerlendirdi. Bu süreçte vatandaşlarda hala bir tedirginlik olduğunun altını çizdi. Bu süreçte tedirginlik nedeniyle esnafa karşı da mesafeli olarak yaklaşan vatandaşın bu nedenle esnafı aslında farkında olmadan zor durumda bıraktığı belirlendi.

Bendevi Palandöken açıklamalarında ‘Normalleşme adımlarının atıldığı bu günlerde hala vatandaşların tedirginlik yaşadığını görüyoruz. Berbere, dolmuşa, taksiye giderken bile zorlanan ve iki kere düşünen vatandaş bunun dışında çeşitli alternatifler aramaya başladı. Ancak alınan tedbirler karşısında esnafın her zamankinden daha hijyenik davrandıklarını söyleyebilirim’ dedi.

Esnafın Üzerindeki Baskı Hala Devam Ediyor!

Salgın döneminde esnafın pek çok işyerinin kapatıldığı belirlendi. Bu durumda  Haziran tarihinden itibaren normalleşme adımları ile birlikte dükkanlar yeniden açılmaya başlamış olsa bile hala bir durgunluk olduğu ifade edildi.

Hayatın pek çok alanda normalleşmesi devam etse bile esnafın kazançlarına bu durumun yansımadığı ve hala büyük bir tedirginlik olduğu ifade edildi.

Tedirgin hisseden vatandaş kafe ve restoranlara gitmemeye, dolmuş ve taksilere zorunda kalmadıkça binmemeye devam ediyor. Berberler açılmış ve gerekli önlemler almış olmalarına rağmen adeta sinek avlıyor. Bu durum kazançları da olumsuz etkilemeye başladı. Bunun üzerine 2 milyondan daha fazla esnafın yara aldığı ve hala kendilerini toplayamadıkları belirlendi. Bu durumda vatandaşlara seslenen TESK Başkanı çekinmemeleri gerektiğini ifade etti.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@