Türkiye'de De Faaliyet Gösteren Bankadan Şok Karar! HSBC 35.000 Çalışanını İşten Çıkaracak!

Dünya genelinde 235 bin çalışanı olan HSBC koronavirüs sürecinin etkileriyle 35 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor. Türkiye'de de faaliyet gösteren dev bankanın işten çıkarmalarla alakalı olarak nasıl bir yol izleyeceği şimdilik açıklanmazken maliyetlerin kısılması yolunda yeni bir şirket politikası benimsedikleri bildirildi.

İŞ DÜNYASI 17.06.2020 - 14:49 17.06.2020 - 14:49

Türkiye'de de faaliyette bulunan dev banka HSBC, Reuters'in haberine göre dünya genelinde 35 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor. Toplam 235 bin çalışanı olan HSBC'nin çalışan sayısını 200 bine düşürme politikası benimsediği ifade edildi.

ORTA VADEDE 35.000 KİŞİ İŞTEN ÇIKARILACAK

Koronavirüs salgını çıkmadan önce de işten çıkarmaları gündemine alan HSBC, ölümcül salgının piyasaları etkilemesiyle bu kararını şirket politikası haline getirdi. Orta vadede 35.000 çalışanı ile yollarını ayırmayı planlayan dev banka işe alımları da durdurduklarını tüm çalışanlarına bildirdi.

İŞTEN ÇIKARMALARI DEĞİL NE ZAMAN OLACAĞINI KONUŞABİLİRİZ

Konu ile alakalı olarak bir açıklama yapan HSBC CEO'su Noel Quin, “İşten çıkarmalar konusunda mücadele ettik ama ne yazık ki bunu durduramadık. Artık alup olmayacağını konuşmanın ötesinde bir noktadayız. İşten çıkarmalar olacak ama ne zaman olacağını konuşabiliriz.” dedi.

Koronavirüs süreci öncesinde maliyetleri kısma yoluyla işten çıkarmaları erteleyen HSBC şimdi ise düşen kar ve zorlu ekonomik süreç nedeniyle işten çıkarmalar konusunda kesin kararını verip uygulamaya soktu.

Öte yandan HSBC tarafından bankanın üst düzey yöneticilerine bir mesaj gönderilerek maliyetleri kısma konusunda geniş çaplı birer rapor hazırlamalarını istendi. Bu raporlara göre yeni kararlar alınarak devreye sokulabilir.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@