Türkiye'de Erken Emekli Olmak İçin 4 Yasal Yol! Nasıl Erken Emekli Olunur?

Milyonlarca çalışan bir gün emekli olup hayatlarının son bölümünde çalışmadan düzenli bir gelir elde etme hayaline sahiptir. Peki erken emeklilik için bir yol var mı? Türkiye'de emeklilik sisteminde erken emekli olabilmenin imkanı bulunur mu? Kimler erken emekli olma imkanından faydalanabilirler? İşte erken emekliliğe dair bilinmesi gereken tüm detaylar...

EKONOMİ 07.06.2020 - 20:21 07.06.2020 - 20:21

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sisteminde her ay prim ödeyen milyonlarca çalışan bir gün emekli olmanın hayalini kuruyorlar. Çalışma hayatını kaldıramayacak yaşlarda vatandaşlar sabit ve düzenli bir gelir elde etmek istiyorlar. Bunun da yolu emeklilikten geçiyor. Peki Türkiye'de erken emekli olmanın kanuni yolları var mı? Yasal olarak erken emekli olmanın yolları nelerdir? SGK sisteminde erken emeklilik şartları veya uygulamaları nelerdir?

ASKERLİK BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK

Erkek için emeklilik sisteminde tanınan özel bir husu da askerlik borçlanmasıdır. Vatandaşlar askerlik yaptıkları dönemin primlerini ödeyerek askerlik borçlanması yapıp prim gün sayılarını arttırabiliyorlar. Askerlik borçlanmasından yararlanmak için er ya da erbaş olarak askere alınmak yeterli oluyor. Bu işlemler SGK üzerinden yapılıp askerlikte geçirilen gün kadar çalışılmış gibi prim ödemesi yapılır. 1 yıl askerlik yapan bir vatandaş prim günlerini 1 yıl arttırma imkanına sahip olurlar. Bu şekilde erken emeklilik için de yol açılmış olur.

DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK

Kadınlara verilen erken emeklilik imkanlarının birisi de doğum borçlanması yoluyla erken emekliliktir. Bu sistemde doğum yapan kadınların doğum ve sonrasında uza kaldıkları iş hayatından dolayı eksik kalan prim gün süresinindeki farkı kapatmaktır. Prim ödemeleri ile geriye dönük gün sayısı arttırılabilir. Bir kadın üç doğumdan fazla olmamak ve 2 yılı geçmemek şartıyla doğum borçlanması yapabilir. Bu şekilde erken emeklilik için 2 yıl prim ödemesi gibi avantaj ortaya çıkar ve erken emeklilik için imkan doğar.

YURT DIŞI BORÇLANMASIYLA ERKEN EMEKLİLİK

Erken emeklilik yollarından birisi de yurt dışı borçlanması ile erken emekliliktir. Çalışma hayatının çoğunu yurt dışında geçiren vatandaşlara Türkiye'den erken emekli olma imkanı verilmiştir. Vatandaşlar borçlanacak sürede Türkiye'de herhangi bir iş yerinden sigortalı olmamalıdırlar. Bu durumda yurt dışı borçlanması yapılamaz. Yurt dışında çalıştıkları dönemleri belgeyen vatandaşlar borçlanma yaparak erken emekli olabilirler.

MALULLÜK İLE ERKEN EMEKLİLİK

Çalışma hayatı sırasında iş gücü kaybına uğrayan vatandaşlar için de erken emeklilik imkanı tanınmaktadır. En az 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün prim günü olan çalışanlar sağlık kurullarının raporlarına göre hemen emekli olabilirler. Bunun için sağlık kurullarının iş görememe raporu vermesi gerekir.

isbilgisi.com

Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@