Türkiye'de İşsiz Sayısı Yükselirken Onlar 6.000 TL Maaşla Çalışacak Kimseyi Bulamıyorlar!

Türkiye'de işsiz vatandaşların sayısı had safhaya çıkmışken Van'ın Erciş ilçesinde büyükbaş hayvancılık yapan vatandaşlar aylık 6.000 TL maaşla çalıştıracak çoban bulamıyorlar. Yaşanan sıkıntı nedeniyle hayvan yetiştiriciliği ilçede sekteye uğrarken vatandaşların çoban arayışı devam ediyor.

GÜNDEM 12.06.2020 - 16:47 12.06.2020 - 16:47

Türkiye'de işsiz vatandaşların sayısı özellikle son dönemde koronavirüs salgınının ekonomiyi olumsuz erkilemesiyle beraber oldukça yüksek bir noktaya tırmandı. Vatandaşların bu yönde sıkıntı yaşamasına rağmen Van'ın Erciş ilçesinde büyükbaş hayvancılık yapan aileler çalıştıracak çoban bulamıyorlar.

6.000 TL MAAŞLA ÇOBAN BULAMIYORLAR

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılan bölgelerin başında gelen Van'ın Erciş ilçesi son dönemlerde çoban sıkıntısı yaşıyor. Hayvancılık yapan 20 aile 300 büyükbaş hayvan için halen daha çoban arıyorlar. Aylık 6.000 TL maaş vereceklerini söyleyen hayvancılar çoban bulamayınca kısa vadede çözümü kendi aralarında ürettiler.

HER AİLEDEN İKİ KİŞİ NÖBETLEŞE ÇOBAN OLUYOR

Hayvanlara bakmak için her aileden iki kişi sırayla çobanlık yapmaya başladı. Çobanlar hayvanları ağıllarından alarak meraya götürüp sonra yeniden ağıllarına geri getiriyorlar. Ancak bu iş için eleman bulunamaması sorunu halen devam ediyor.

8.000 TL MAAŞ VERMEYİ GÖZE ALDILAR

Hayvancılık yapan aileler hayvanlarını emanet edebilecekleri bir çoban buldukları zaman onu işe alacaklarını söylediler. Hatta yaşanan sıkıntının çözümü için maaşı 8.000 TL'ye kadar çıkartabileceklerini belirten aileler bu soruna bir an önceçözüm bulmak istiyorlar.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@