Türkiye'de Yeni Emeklilik Sistemi Geliyor! Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminin Detayları Belli Olmaya Başladı!

Türkiye'de çalışma hayatını oldukça yakından ilgilendiren bir yenilik uygulamaya sokulacak. Buna göre yeni bir emeklilik sistemi daha devreye alınıyor. Yeni sistemde çalışanlara BES'teki gibi çıkma imkanı tanımayacak. Ayrıca bu sistemde çalışanlar için işverenlerden de kesinti yapılacak. İşte yeni emeklilik sisteminin detayları...

EKONOMİ 11.06.2020 - 09:13 11.06.2020 - 09:13

Bu hafta düzenlenen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan önemli kararları açıklamış ve Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ni devreye alacaklarını duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadelerine göre bu yeni sistemle çalışanlar emeklilik dönemlerinde ek gelir elde edebilecekler.

İŞVERENDEN DE KESİNTİ YAPILACAK

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı verilen yeni emeklilik sisteminin 2022'de uygulanmaya başlanması planlanıyor. Kamuoyunda bu yeni sistem Bireysel Emeklilik Sistemi'nin genişletilmiş hali olarak değerlendiriliyor. Ancak bunun bazı farkları bulunuyor. BES'te çalışanların maaşlarından yüzde 3 kesinti yapılıyordu ve sadece devlet katkısı ekleniyordu. Yeni sistemde işverenden de kesinti yapılarak ödenecek tutar arttırılacak.

İşverenlerin de katkı sunacakları Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nde henüz detaylar tam olarak belli olmadı. Bu nedenler işverenlerden her çalışan için ne kadar kesinti yapılacağı da netlik kazanmadı.

SİSTEMDE KALMAK ZORUNLU OLACAK

Öte yandan BES'te çalışanlar istedikleri zaman sistem çıkış yaparak birikmiş paralarını alabiliyorlardı. Yeni sistemde ise bu mümkün olmayacak. Emekli olunana sistemde kalmak zorunlu olacak ve bu kesilen paralar ilgili fonda saklanacak. Emeklilik döneminde ise çalışanlar hem devlet hem de işveren katkılarının tamamına alabilecekler.

KESİNTİLER MAAŞLARA GÖRE YAPILACAK

Yeni emeklilik sisteminde kesintiler maaşlara göre yapılacak. Yüksek maaşlı çalışanlardan daha fazla kesinti yapılacak. Asgari ücretli çalışanlardan ise kesinti oranı en düşük oranda uygulanacak.

Kıdem tazminatında da değişiklik yapılacak ve kıdem tazminatları ile yeni emeklilik sistemi birleştirilecek. İşe yeni girenler ve belirli çalışma süresi olanlar yeni emeklilik sistemine zorunlu olarak girecekler.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@