Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyaları Fırsatçılara Yaradı! Emlak Piyasasında İkinci El Konutlarda Fiyatlar Yüzde 10 Yükseldi!

Emlak piyasasında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından açıklanan yeni konut kredisi kampanyası nedeniyle fiyat artışı yaşanıyor. Sektör temsilcilerine göre ikinci el konutlarda belirtilen süre içerisinde yüzde 10'luk bir fiyat yükselmesi oldu.

EMLAK 03.06.2020 - 15:17 03.06.2020 - 15:17

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından uygun faiz oranı, geri ödemesiz 12 aylık dönem ve 15 yıl vade seçenekleri ile başlatılan konut kredisi kampanyası emlak sektöründe talep yoğunluğu sağladı. Bu talep yoğunluğu neticesinde konut fiyatlarında önemli bir yükselme meydana geldi.

EMLAK PİYASASINDA FİYATLAR YÜKSELDİ

Sektör temsilcilerinden İstanbul Emlak Komisyoncuları Başkanı Nizamettin Asa bir değerlendirmede bulunarak, “Yeni konut kredisi kampanyaları konut almayı düşünenler için oldukça cazip imkanlar sunuyor. Bu nedenle emlak sektörüne yoğun bir talep olmaya başladı. Ancak fırsatçılar da bunu değerlendirmek için devreye girdiler ve fiyatlara zam yaptılar. Bu zamlarla piyasa yükseldi. Ancak buna devlet dur diyecek ve vatandaşlar mağdur olmayacak.” dedi.

İKİNCİ EL KONUTTA FİYATLAR YÜZDE 10 ARTTI!

Emlak piyasasında gerçekleşen zamlarla alakalı olarak değerlendirmesini sürdüren Asa, “İkinci el konutların f iyatlarında son dönemde yaklaşık yüzde 10'luk bir artış oluştu. 27 Mayıs sonrasında yapılan fiyat artışlarının bir geçerliliği olmayacak. Tabiki 2. el konutlarda bunu kontrol etmek mümkün değil. Yine de piyasa araştırması yapan vatandaşlar bu fiyat oyununa gelmeyeceklerdir” ifadelerini kullandı.

MARKA KONUTLARA ZAM YOK

Öte yandan sıfır konutlarda fırsatçıların suistimal yapması mümkün olmayacak. Fiyatları daha önceden belirlenmiş konutların fiyatlarına zam yapılması durumunda konut kredileri onaylanmayacak. Sektörün zor bir dönemden çıktığını belirten emlak piyasası temsilcileri özellikle marka konutlarda bu açıdan bir sorun yaşanmayacağını ifade ettiler.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@