Yapı Kredi Bankası'ndan Şok Karar! Artık O İşlem Kabul Edilmeyecek!

Türkiye'de koronavirüs sürecinde bankacılık sektöründe yaşanan uygulama değişiklikleri neticesinde Yapı Kredi Bankası çok radikal bir karar alarak uygulamaya sokuyor. Banka tarafından müşterilere gönderilen mesaja göre 13 Haziran 2020'den itibaren Yapı Kredi Bankası 10.000 dolar,euro ve sterlinin altındaki döviz mevduatlarını kabul etmeyecek. Müşteriler bu miktarların altındaki dövizlerle işlem yapamayacaklar.

BANKACILIK 07.06.2020 - 13:55 07.06.2020 - 13:55

Türkiye'de bankacılık sektöründe önemli değişimler yaşanmaya devam ediyor. Bu süreçte bazı bankalar radikal kararlar alırken bu kararlardan en farklı olanına Yapı Kredi Bankası imza attı.

YENİ DÖVİZ MEVDUATI KARARI

Yapı Kredi Bankası tarafından müşterilere gönderilen mesaja göre 13 Haziran'dan itibaren 10.000 dolar,euro ve sterlin altındaki mevduatlar kabul edilmeyecek.

Yapı Kredi Bankası alınan döviz kararına yönelik ek bir karar daha duyurdu. 10.000 ve 25.000 dolar, euro ve sterlin arasındaki mevduatlar için en az 3 ay vade uygulanacak. Bu vade seçeneğini kabul etmeyen müşterileri döviz işlemi yapmalarına izin verilmeyecek.

YAPI KREDİ BANKASI'NIN DÖVİZ KARARININ NEDENİ NE?

BDDK tarafından bankaların kredi vermelerine yönelik iştahlarının artması için Aktif rasyosu hesaplamasında yapılan değişiklik sebebiyle bankalardaki döviz mevduatlarının krediye dönüşmesi gerekiyor. Buna uymayan bankalara ise ceza veriliyor. Bu nedenle Yapı Kredi Bankası böyle bir radikal karar aldığı iddia edildi.

Öte yandan Yapı Kredi Bankası'nın aktif rasyosunu tutturduğu ve bu alınan yeni kararın döviz mevduatlarına has vadesel yapısıyla alakalı olduğu belirtildi.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@