Yapı Kredi Bankası'nın Döviz Mevduatı Kararı Tartışma Yarattı! Ünlü Ekonomist Bankaların Kredi Vermeme Nedenini Açıkladı!

Yapı Kredi Bankası'nın dün açıkladığı ve 13 Haziran'da uygulamaya koyacağı döviz mevduatı kararına yönelik tartışmalar devam ediyor. Ünlü ekonomist Halil İbrahim Bayrakçı, Yapı Kredi Bankası'nın aldığı kararı diğer bankaların da alacağını söyleyerek Türkiye'de bankacılığın sektör olarak bitme noktasında doğru ilerlediğini iddia etti.

BANKACILIK 08.06.2020 - 11:43 08.06.2020 - 11:43

Türkiye'de ekonomi çevrelerinde yerni bir tartışma yaşanmaya başlandı. Yapı Kredi Bankası dün müşterilerine bir mesaj göndererek 13 Haziran'dan itibaren 10.000 dolar, euro ve sterlin altındaki mevduatları kabul etmeyeceğini ve 10.000 ile 25.000 dolar, euro ve sterlin arasındaki mevduatlara da en az 3 ay vade uygulayacağını bildirdi.

BANKALAR KREDİ VERMEK İSTEMİYOR

Yapı Kredi Bankası'nın döviz mevduatlarına yönelik almış olduğu bu karar ekonomistlerce değerlendirilmeye başlandı. Ünlü ekonomist Halil İbrahim Bayrakçı yapmış olduğu açıklamada, “Yapı Kredi Bankası'nın belirli miktarlarda döviz mevduatı almaması yönündeki kararını diğer bankalar da takip edecekler. Bankaların müşterilerinden mevduat toplamak istememesinin altında yatan neden ekonomi yönetiminin zorlamasıyla bankacılık sektöründe geçerliliği olmayan bir şekilde kredi vermek istememeleridir.” dedi.

TÜRKİYE'DE BANKACILIK PRATİKTE BİTEBİLİR!

Bankacılığın Türkiye'de pratikte bitme sürecine girdiğini söyleyen Halil İbrahim Bayrakçı, “Çok kötü bir noktaya doğru gidiliyor. Türkiye'de pratikte bankacılık bitme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bankalar artık tüketici kredi işlemleri yapacak ve üretim ile sanayi yatırımlarına kredi imkanı tanıma konusunda tutuk davranacaklar.” ifadelerini kullandı.

Yapı Kredi Bankası'nın döviz mevduatı kabul etmeme kararını şu ana kadar herhangi bir başka banka takip etmedi. Bu karar Türkiye'de şu anda sadece Yapı Kredi Bankası tarafından uygulanıyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@