Yargıtay'dan Çalışma Hayatını Etkileyecek Emsal Karar! Bunu Yapan Çalışan Tazminatsız Kovulur!

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi çalışma hayatını derinden etkileyecek çok önemli bir emsal karara imza attı. 13 yıldır çalıştığı iş yerinin servis aracında güzergah nedeniyle servis sürücüsüyle kavga eden çalışan tazminatsız bir şekilde işten kovuldu. Mahkeme ve temyiz süreci başlatılan dava Yargıtay'ın emsal kararıyla neticelendi.

İŞ DÜNYASI 07.06.2020 - 17:17 07.06.2020 - 17:17

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi çalışma hayatını derinden etkileyecek ve bundan sonra emsal kabul edilecek bir karara imza attı. Bir iş yerinde makine teknikeri olarak çalışan bir şahıs iş yerine ait servis aracında güzergah tartışması nedeniyle servis şoförü ile kavga etti. Bu kavga iş yeri yöneticilerine yansıtılınca kavgayı çıkaran çalışan tazminatsız şekilde işten kovuldu. Bunun üzerine mahkeme yolunu tutan çalışan iş sözleşmesinin haksız olarak feshedildiğini söyleyerek kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve fazla mesai alacaklarını istedi.

İŞVEREN DAVANIN REDDİNİ İSTEDİ!

Mahkemeye çıkan taraflardan işveren mahkeme savunmasında şikayetçi çalışanın servis hareket halindeyken servis şoförünü yumrukladığını ve yapılan inceleme neticesinde 4857 sayılı İş Kanununun 25/II-d bendi gereğince işlem yapılarak işten çıkarmanın gerçekleştiğini ifade etti. Mahkeme işverenin davayı reddetme talebine karşın şikayetçi çalışanın kıdem ve ihbar tazminatı taleplerini kabul etti.

YARGITAY İŞVERENİ HAKLI BULDU

Mahkemenin verdiği karar sonrasında işveren tarafından dava temyiz edildi. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi davayı değerlendirmeye başladı. Yargıtay'ın verdiği kararda servis aracında kavgayı ilk başlatan işçinin işveren tarafından tazminatsız kovulmasını doğru bulundu. Ayrıca kavgaya karışan servis şoförünün saldırıya maruz kaldığı için kovulmamasının eşitsizlik ilkesine aykırı olmadığı tespiti yapıldı.

Yargıtay'ın bu kararı sonrasında dava yeniden mahkemede görülmeye başlanacak. Yüksek mahkeme çalışanın kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddedilmesi gerektiği şeklinde kararı ile davanın reddini istedi. Mahkeme heyeti Yargıtay'ın kararına uyarsa şikayetçi çalışan işverenden herhangi bir şekilde tazminat talep edemeyecek.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@