Yeni Emekli Aylıkları Yarın Açıklanacak! Zam Oranları Belli Oldu Mu?

Milyonlarca emekli için yarın büyük gün. TÜİK tarafından bu süreçte emekli aylıklarının son hali açıklanacak. Zam miktarı açıklanacak enflasyon oranına göre belirlenecek.

EKONOMİ 02.07.2020 - 08:26 02.07.2020 - 08:26

Emekliler için geri sayım adeta başladı. Yılın ikinci yarısında alacakları maaşların yarın belirlenmesi bekleniyor. TÜİK tarafından yarın yani 3 Temmuz tarihinde enflasyon rakamlarının açıklanacağı belirtildi. Yılın ilk altı aylık enflasyonu emekli aylıklarındaki değişimi belirlemiş olacak.

İlk kez 2008 yılında yapılan bir düzenleme sonrasında emeklilerin maaş farklarının enflasyona bağlı olarak değişmesi için çalışma yapılmıştı. Bu sürecin ardından 2008 yılından bu yana Bağkur ve SSK emeklileri enflasyona bağlı olarak zam almaya başladılar. Yarın açıklanacak olan rakamların ardından memurlar ve memur emeklileri de durumdan etkilenecek. Sözleşme zammına ek olarak ortaya çıkan fark memur ve memur emeklisine enflasyon farkı zammı olarak eklenecek.

Zam Oranı Belli Oldu Mu?

Memurlar ve memur emeklileri için geçtiğimiz yıl yapılan toplu sözleşme zammına göre yılın ikinci yarısında sabit olarak yüzde 4 oranında zam yapılmasına karar verilmişti. Bunun ardından enflasyon oranı ile arada bir fark çıkarsa, çıkan fark da zam olarak eklenecek. Milyonlarca emekli alacakları zam oranını heyecanla beklerken kesin olmasa da bazı tahminler gündeme gelmeye başladı.

Yapılan tahminlere göre enflasyonun yüzde 5.09 oranında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu durumda emeklilere de ortalama olarak yansıtılacak zam oranının yüzde 5.09 olacağı konuşuluyor. Ancak kesin ve net rakamlar TÜİK tarafından yarın 10:00’da açıklanacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@