Yeni Hafta Zamla Geliyor! Hem Benzine Hem Motorine Büyük Zam Yapılacak!

Küresel petrol piyasalarında meydana gelen fiyat artışlarından kaynaklı olarak Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına zam gelmesi bekleniyor. Brent petrolün varili 42 doları aşınca Türkiye'de akaryakıt hesapları yeniden yapıldı ve hem benzine hem de motorine zam uygulanması kararlaştırıldı.

EKONOMİ 21.06.2020 - 12:20 21.06.2020 - 12:20

Küresel petrol piyasaları son 50 yılın en istikrarsız fiyatlarını görmeye devam ediyor. 2020'de koronavirüs salgını nedeniyle çıkan krizde petrole olan talep tarihi seviyelerde azalma gösterdi. Bu nedenle brent petrolün varili 45 dolardan 22 dolar seviyesine kadar gerileme gösterdi.

PETROLDE ARZ-TALEP DENGESİ FİYATLARI YÜKSELTTİ

Petrole olan talep karşısında önlem almaya çalışan OPEC ve petrol üreten diğer ülkeler üretim kısıntısı konusunda anlaşma sağlayınca talebe göre petrol üretimi yapılmış oldu ve petrolde arz-talep dengesi sağlandı.

Petrolde arz-talep dengesinin sağlanması ve koronavirüs salgınının etkisini kaybederek normalleşme sürecinin başlamasıyla petrol fiyatları artışını sürdürdü. Şu anda brent petrolün varili 43 dolara kadar yükseldi.

BRENT PETROL 50 DOLARI GEÇECEK

Petrol sektörünün temsilcilerine göre Temmuz ayının sonuna kadar brent petrolün varilinin koronavirüs öncesi fiyatı olan 45 doları geçerek 50 doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Petrol fiyatlarında fiyatların yükselme eğilimi Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarını da etkilemeye başladı. Koronavirüs sürecinde sayısız indirim ile karşılaşan araç sahibi vatandaşlar artık sadece zamlarla muhatap olmaya başladılar.

HEM BENZİNE HEM DE MOTORİNE ZAM

Sektör temsilcilerinin tahminlerine göre 22 Haziran'ın 23 Haziran'a bağlandığı gece yarısı benzinin litre fiyatına 24 kuruş; motorinin litre fiyatına 23 kuruş zam yapılacak. İlgili zamların yarın resmen açıklanması bekleniyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@