Yeni Torba Yasa Şaşırttı! Kıdem Tazminatı Yerine Esnek Çalışma Gündemde!

Meclise getirilmesi beklenen yeni torba yasa içerisinde yer alan detaylar çalışanları şaşırttı. Kıdem tazminatı hakkında bir düzenleme beklenirken yeni sistem ile birlikte kıdem tazminatının tamamen kaldırılması gündeme geldi. İşte detaylar!

GÜNDEM 06.07.2020 - 09:45 06.07.2020 - 09:45

Kıdem tazminatı konusunda son zamanlarda çeşitli tartışmalar gündeme gelmeye başladı. Bu süreç içerisinde mecliste yeni torba yasa hakkında görüşmeler devam ediyordu. Kıdem tazminatı yerine Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi gündeme gelmiş ancak çalışanlar tarafından pek hoş karşılanmamıştı. Bunun ardından şimdilerde çalışanları daha fazla üzecek yeni bir karar hakkında açıklamalar yapıldı. Kıdem Tazminatı yerine işçinin esnek çalışma modeline mahkum edilebileceği ifade ediliyor. Bu durum çifte darbe olarak ifade edildi.

Esnek Çalışma Modeli Geliyor!

Hükümetin çalışanlar hakkında meclise getirmesi beklenen yeni istihdam paketi içerisinde yeni tartışmalar gündeme gelmeye başladı. Arka planda esnek çalışma modeli gün yüzüne çıktı. Bu sistemin hayata geçmesi halinde 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri çalışanlarda bu sistemin uygulanması bekleniyor. Uygulamanın ardından ise bu kişiler için kıdem tazminatı tamamen ortadan kalkmış olacak.

Yeni çalışma sisteminin hayata geçirilmesi halinde işveren pek çok ayrıcalıktan yararlanabilecek ancak aynı durum çalışanlar için geçerli olmayacak. Şimdiye kadar yararlanmış oldukları pek çok haktan mahkum kalabilecekleri öğrenildi.

Esnek çalışma modeli içerisinde yer alan çalışanla kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve işçinin iade haklarının tamamından muaf tutulmuş olacaklar. Bu durumda kıdem tazminatı da hayal olacak. İşçinin sigortasız bir şekilde çalıştırılmasına zemin hazırlanacak. Yararlanmış olduğu haklar ve elde etmiş oldukları haklar tamamen azalmış olacak.

 isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@