Yerli Otomobil Fabrikası Hakkında Önemli Gelişme! 22 Milyar TL'lik Yatırım 20 Bin Kişiye Yeni İş Kapısı Açacak!

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) önemli bir bilgilendirme yaparak Bursa'nın Gemlik ilçesinde kurulacak olan fabrika için Yatırım Teşvik Belgesi alındığını kamuoyuna duyurdu. Geçtiğimiz günlerde ÇED olum raporunu alan TOGG, 22 Milyar liraya malolacak fabrikanın yapılır üretime geçebilmesi için gereken aşamaları teker teker tamamlıyor.

OTOMOBİL 04.06.2020 - 10:11 04.06.2020 - 10:11

Türkiye'de yerli otomobil üretimi merak ile beklenirken yatırım planlamasının gerçeğe dönüşmesi için atılması gereken resmi adımlar hızlı bir şekilde ilerliyor. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Bursa'Nın Gemlik ilçesinde yapılacak olan otomobil fabrikası için olumlu ÇED raporu alan Türkiye'Nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), şimdi de ikinci adımın başarıyla sonuçlandırıldığını açıkladı.

TOGG tarafından Türkiye'nin yerli otomobilinin üretileceği fabrika için Yatırım Teşvik belgesi alındı. Yaşanan gelişmeyi TOGG, sosyal medya hesabından kamuoyuna duyurdu.

YERLİ OTOMOBİL YATIRIM TEŞVİK BELGESİ'Nİ ALDI

Konu ile alakalı olarak TOGG tarafından yapılan açıklamada, “ÇED Olumlu Raporu'nun ardından çalışmalarını çok daha hızlandıracak olan Yatırım Teşvik Belgesi'ni de aldık. Türkiye'nin mobilite ekosistemini dizayn etmek için çıktığımız bu yolculuğumuz hız kesmeden sürüyor.” denildi.

22 MİLYAR LİRALIK OTOMOBİL FABRİKASI

Bursa'nın Gemlik ilçesinde kurulacak olan fabrika için 22 milyar lira yatırım maliyeti hesaplandı. Türkiye'nin ilk elektrikli araç üretimini yapacak olan fabrikada üretim aşamasında 4 bin kişiye istihdam açılacak. Satış sonrası aşamalarda ise yaklaşık 16.000 kişiye iş imkanı sağlayacak olan fabrika için adımlar hızla atılmaya devam ediyor.

YILDA 175 BİN ARAÇ ÜRETİLECEK

Yılda 175 bin araç üretimi yapacak olan otomobil fabrikası ilk olarak SUV model araçları üretecek. Sonraki yıllarda ise 5 farklı model elektrikli araç üretimi gerçekleşecek olan fabrikada ayrıca müşterilere yeni model araçların deneyiminin sunulması için de bir kampüs inşa edilecek.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@