​​​​​​​Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Seçmen Sorgulama İşlemi Nereden ve Nasıl Yapılır?

​​​​​​​Yüksek Seçim Kurulu seçmen sorgulatma seçim dönemlerinde vatandaşlık görevi olan oy kullanma işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirmek için gerekli bir işlemdir. Seçmenler, hangi seçmen kütüğüne kayıtlı olduklarını, hangi listelerde, hangi salonlarda oy kullanacaklarını YSK’nın Seçmen Sorgulama hizmeti ile ulaşabilmeleri mümkündür.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 07.01.2020 - 10:45 07.01.2020 - 10:45

Evlere posta yoluyla gelen oy pusulalarını beklemeye gerek kalmadan seçime çok az bir zaman kala açılan seçmen bilgi sorgulama sayfasına sorgulatma yaparak öğrenilir.

YSK Seçmen Sorgulaması Nereden Yapılır?

Seçmen sorgulama günümüzde en çok kullandığımız internet üzerinden kolay bir şekilde yapılmaktadır. YSK’nın seçmen.ysk.gov.tr adresinden yurtiçi seçmen kaydı sorgulaması aşağıdaki gibi yapılmaktadır;

 • Sorgulama tipi: T.C. Nüfus Cüzdanı veya yeni T.C. Kimlik Kartı seçeneklerinden sizde mevcut olan seçilir.
 • Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl: Kimlikler üzerinde yazılı olan il yazılır.
 • T.C. Kimlik Numarası: 11 haneli T.C kimlik numarası yazılır.
 • Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No: Kimlik üzerinde bir harf ve iki rakamdan oluşan numara yazılır.
 • Resim Doğrulama: Doğrulama resmi üzerinde yazan karakterler eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılarak sorgulama işlemi tamamlanır.

Yurt dışı seçmen kaydı sorgulaması için seçmen.ysk.gov.tr adresinde şuan için “Bu sayfa geçici olarak hizmet veremeyecektir.”  İbaresi yer almaktadır.

İnternet üzerinden yapılacak olan diğer sorgulama ise e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet resmi adresine girdikten sonra T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazılarak kimlik doğrulaması sağlanır. Daha sonra açılan sayfanın orta bölümünde bulunan arama kutucuğuna seçmen kaydı yazarak YSK seçmen sorgulama işlemi gerçekleştirilmiş olur. Dilerseniz sorgulama çıktısını da alabilirsiniz. Aynı zamanda Yurt içi seçmen kaydı sorgulamayı YSK’nın çağrı merkezi olan +90 444 99 75 hattını arayarak kimlik ve adres bilgileri ile seçmen kaydı sorgulaması yapılabilir. Çağrı merkezinin çalışma saatleri ise 09:00 - 18:00’dir.

Seçmen Kütüğüne Nasıl Kayıt Olunur?

Seçmen kütüğüne kayıt olmak için ikamet ettiğiniz yerin ilçe nüfus müdürlüğüne giderek  “ Adres Beyan Formu (Form A) “ doldurarak adres beyanında bulunmanız gerekmektedir. Öğrencilik (askeri öğrenciler oy kullanamaz) nedeni ile ikametgahınızın bulunduğu adresten farklı bir adreste iseniz okulunuzdan öğrenci belgesi ve yurt müdürlüğünden yurtta kaldığınıza dair belge ile ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres değişikliği durumunu onaylatarak ilçe seçim kuruluna seçmen kütüğüne kaydınızı yaptırabilirsiniz. Engelli vatandaşların seçmen kütüğünde seçmen kaydı yok ise “ engelli beyan formu“ doldurarak il veya ilçe kuruluna bildirmiş olmaları gerekmektedir.

Seçmen Olma Şartları Nelerdir?

Oy kullanacakların bazı şartları sağlamış olması gerekmektedir. Bunlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Ceza hükmünü yatmış ve tamamlamış olanlar,
 • Seçmen kütüğünde kayıtları bulunan kişiler,

Kimler Oy Kullanamaz?

Seçmen olma koşulları olduğu gibi oy kullanamama durumları da vardır. Bunlar;

 • Vatani görevini yapmakta olanlar(yalnızca er ve erbaşlar)
 • Askeri öğrenim görenler
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmayanlar
 • Ceza infaz kurumunda bulunanlar
 • 18 yaşını doldurmamış olanlar

Nasıl Oy Kullanılır?

Oy kullanmak bütün vatandaşların yerine getirmesi gereken önemli bir demokratik sorumluluktur. Seçim günü gelmeden en az bir hafta önce YSK seçmen sorgulamanızı yaptırmış ve bilgilerinizin doğruluğundan emin olmuş olmanız gerekmektedir. Seçmenkağıdıüzerinde yazılı olan okul binası ve sandığa giderek önce sandık görevlisinden; oy pusulasını, evet mührünü ve zarfı alarak oy kullanma kabinine girilir. Daha sonra oy pusulası üzerinden tercih edilen bölüme mühür basılır, oy pusulası düzgün biçimde katlanarak zarfa konur.

Son olarak zarf, sandığın içine atılır ve sandık görevlisinin elindeki sandık seçmen listesinde adınızın yazılı olduğu yerin karşısına imza atarak oy kullanma işlemi tamamlanmış olur.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@