Yüz Binlerce Vatandaşı İlgilendiriyor! KYK Borçlularının Borçları Silinecek Mi?

Türkiye'de çok sayıda vatandaş Kredi Ve Yurtlar Kurumu'na olan borçları nedeniyle kara kara düşünmeye devam ediyorlar. KYK borçları ile alakalı olarak bir çalışma yapılmasını bekleyen vatandaşlar ödeme güçlüğü bir dönemde kendi seslerini yetkililere duyurmak için çeşitli organizasyonlara imza atıyorlar. KYK borçları silinecek mi? KYK borçları ertelenecek mi? KYK borçlarına yeni düzenleme yapılacak mı?

EKONOMİ 18.06.2020 - 21:56 18.06.2020 - 21:56

Türkiye'de üniversite öğrencisiyken Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan kredi çeken öğrenciler iş hayatına atıldıkların bu kredileri geri ödeyeceklerdi. Ancak Türkiye'de işsizliğin çok büyük artış göstermesi, üniversite mezunlarının kendilerini tatmin edecek işlerden çok uzak şekilde sadece asgari ücrete mecbur kalmaları ve hayat pahalılığı nedeniyle düştükleri geçim sıkıntısından KYK borçlarını geri ödemelerinde sorun yaşanmaya başlandı.

KYK BORÇLARI KABARDI ÖDEME ZORLAŞTI

Yüz binlerce vatandaş KYK taksitlerini çeşitli imkansızlıklar nedeniyle ödeyemeyince icra ve hapis cezası ile karşı karşıya kalıyorlar. Yaşanan bu olumsuzluklara koronavirüs sürecinin ekonomik zorlukları da etkilenince hem borçlar kabardı hem de ödenmesi çok daha zor hale geldi.

Sosyal medya aracılığı ile yetkililere KYK borçları ile alakalıolarak düzenleme yapılması yönündeki taleplerini ileten vatandaşlar bu konuda gereken ilginin kendilerine gösterilmesini istiyorlar. Bazı muhalif siyasetçilerin de desteğini alan KYK borçluları kendi sorunlarının çözüleceği günü büyük bir sabırsızlıkla bekliyorlar.

KYK BORÇLARI İLE ALAKALI OLARAK ŞİMDİLİK BİR ÇALIŞMA YOK

Hükümet tarafında ise KYK borçlularına güzel haberler ne yazık ki şimdilik yok. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yetkisinde olan KYK borçaları ile alakalı olarak şu anda bir çalışma yapılmıyor. Ekonomik önlemler ile alakalı olarak alınan kararlar arasında KYK borçlularının şu ana kadar adı dahi geçmedi.

Son olarak TBMM'de İYİ Parti milletvekilleri KYK borçlularının sorunlarının çözülmesi maksadıyla TBMM Başkanlığı'na bir araştırma önergesi vermişlerdi. Bu önerge AK Parti ve MHP milletvekilleri tarafından görüşülmeden reddedildi.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@