SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

İş Bilgisi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Home » Sağlık » Bel Soğukluğu Hastalığı Nedir? Başlıca Belirtileri Nelerdir? Korunma Yolları Nelerdir?

Bel Soğukluğu Hastalığı Nedir? Başlıca Belirtileri Nelerdir? Korunma Yolları Nelerdir?

Dünya toplumlarında en sık görülen hastalıklardan biri de bel soğukluğu hastalığıdır. Özellikle erkeklerde çok daha sık görülebilen bel soğukluğu hastalığı taşıdığı birçok olumsuzlukları nedeniyle ciddi hastalıklar arasında yer almaktadır.

Yayınlanma:
ABONE OL

Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok uluslararası sağlık kuruluşlarının güncel konuları arasında yer alan bel soğukluğu hastalığı hakkında birçok toplumlarda halka açık alanlarda çeşitli seminerler düzenlenmekte ve bu seminerler sayesinde toplumlar bel soğukluğu hastalığı hakkında detaylı olarak bilgilendirilmektedir.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak idrar yollarında, rahim ağzında ve üreme organlarında yerleşen bir bakterinin neden olduğu bel soğukluğu hastalığı özellikle bireylere cinsel temas sonrasında bulaşmakta ve bunun akabinde hastalığa neden olan bakteri sinsi bir biçimde vücuda giriş yaparak bireyin hastalanmasına neden olmaktadır. Uzmanların yaptığı birçok açıklamalara göre ciddi bir hastalık olan bel soğukluğu hastalığı ayrıca tedavi edilmediği takdirde başta idrar yolları hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlamaktadır. Yine tedavi edilmediği tadirde bireyin başta sosyal ve iş aktivitelerini olmak üzere birçok günlük faaliyetlerinin olumsuz etkilenmesine neden olabilen bel soğukluğu hastalığı hakkında birçok araştırma yapılmış ve bu araştırmaların sonucuna göre Dünya’da her yıl yaklaşık olarak 50 milyon birey bel soğukluğu hastalığına yakalandığı ortaya çıkmaktadır.

Diğer birçok hastalıklarda olduğu gibi çeşitli belirtiler doğrultusunda kendisini gösterebilen bel soğukluğu hastalığının günümüzde tedavisinin mümkün olduğu hastalıklardan ve bunun akabinde tedavisinin kısa süreli olduğu hastalıklardandır. Taşıdığı olumsuz riskler nedeniyle uzmanlar bel soğukluğu hastalığı hakkında bireyleri uyarmakta ve özellikle bu hastalığa yakalanmamak adına hastalığa neden olan faktörlerden uzak durulması gerektiğinin altını önemle çizmektedir.

İLGİLİ HABER Evde uygulanabilecek doğal ekonomik Diş beyazlatma yöntemleri
Dünya toplumlarında en sık görülen hastalıklardan biri de bel soğukluğu hastalığıdır. Özellikle erkeklerde çok daha sık görülebilen bel soğukluğu hastalığı taşıdığı birçok olumsuzlukları nedeniyle ciddi hastalıklar arasında yer almaktadır.

Bel Soğukluğu Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu hastalığının birçok belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır;

  • İdrar yollarında hafif yanma: Bel soğukluğu hastalığının en önemli belirtilerinden biri de idrar yollarında meydana gelen hafif dereceli yanma durumudur. Bu durum hastalığın tamamen etkisini kaybetmesine kadar devam edebilmektedir.
  • Cinsel organdan sarımsı bir renge sahip olan bir sıvının gelmesi: Bel soğukluğu hastalığının başlıca belirtilerinden biri de cinsel organdan sarımsı bir renge sahip olan bir akıntının gelmesidir. Bu durum çoğu zaman etkisini uzun müddetler boyunca sürdürebilmektedir.
  • Sık idrara çıkma: Diğer birçok idrar yolları hastalıklarının ana nedenlerinden biri olan sık idrara çıkma durumu aynı zamanda bel soğukluğu hastalığının da belirtileri arasında bulunmaktadır. Sık idrara çıkma durumu bel soğukluğu hastalığının tamamen iyileşinceye dek etkisini devam ettirebilmektedir.
  • Adet düzensizliği: Bayanlarda görülen bel soğukluğu hastalığının belirtilerinden biri de adet düzensizliği durumudur. Hastalığın etkisini göstermesiyle birlikte meydana gelen adet düzensizliği belirtisi bel soğukluğu hastalığı tamamen iyileşene kadar etkisini sürdürebilmektedir.
  • Bayanlarda bulunan bardholio bezlerinin şişmesi: Bayanlarda bulunan bardholio bezlerinin gereğinden fazla şişmesi bel soğukluğu hastalığının başlıca belirtilerindendir.

Bel Soğukluğu Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Bel soğukluğu hastalığından korunmanın en önemli yolu sağlıklı cinsel bir hayat yaşamaktır. Çünkü bel soğukluğu hastalığına neden olan bakteriler özellikle sağlıklı olmayan cinsel birleşmeler sonucunda bireylere bulaşmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir cinsel hayatın yaşanması bel soğukluğu hastalığının gelişmemesi açısından hayati bir önem taşımaktadır. Bununla birlikte Dünya’da aids hastalığından sonra en çok görülen bel soğukluğu hastalığından korunmanın bir başka yolu ise evlilik dışı cinsel hayatlardan kaçınılmasıdır.

Yapılan birçok araştırmaya göre başta aids ve bel soğukluğu hastalığı olmak üzere birçok bulaşıcı hastalıklar evlilik dışı gerçekleştirilen cinsel münasebetler sonucunda meydana geldiği ortaya çıkmıştır. Dolaysıyla bel soğukluğu ve diğer birçok bulaşıcı hastalıklardan korunmak adına bu koruyucu faktörlerin göz önünde bulundurulması önemle gerekmektedir.

Bel Soğukluğu Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Diğer birçok hastalıklarda olduğu gibi bel soğukluğunun tedavisinde de genellikle penisilin türü antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır. İlgili doktor tarafından yeşil reçete ile yazılan antibiyotik ilaçlar sayesinde bel soğukluğu hastalığı etkisini kısa sürede kaybetmekte ve bunun sonucunda ilgili doktorun uygun görmesi durumunda hasta bir müddetliğine hastanede yakın gözetim altında tutulduktan sonra evine taburcu edilmektedir.

Ciddi bir bulaşıcı hastalık olan bel soğukluğu hastalığı diğer birçok hastalıklara nazaran çoğu zaman bireylerin farkında olmadan tercihleri doğrultusunda kendisini göstermekte ve dolaysıyla da bel soğukluğu hastalığının tetiklenmesine neden olan en önemli faktör yine bireylerdir. Bu hastalıktan korunmanın en iyi yolu yukarıda belirtilen faktörlerden kaçınılmasıdır. Bu faktörlerden uzak durulması halinde bel soğukluğu hastalığı doğal olarak ortaya çıkamamakta ve bireylerin birçok yönden rahatsız olmasına olanak tanıyamamaktadır.

Not: Makale bilgilendirme amaçlıdır. Reçete değildir. Yaşadığınız sorunlar için bir hekime mutlaka başvurmalısınız.

Kaynak: isbilgisi.com

author avatar
İş Bilgisi

İlgili Haberler

Sağlık
30 Mart 2024
Evde uygulanabilecek doğal ekonomik Diş beyazlatma yöntemleri

Herkes inci gibi ve bembeyaz dişlere sahip olmak ister. Çünkü bir kişinin gülüşü oldukça önemlidir. Yani gülüşünüz ile her kapıyı açabileceğinizi ayrıca belirtmek isteriz. Peki, sadece doktor kontrolünde mi dişlerimizi beyazlatabiliriz? Hayır. Evde de uygulayabileceğiniz çeşitli doğal yöntemler ile sizler de kolaylıkla evde dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Peki dişleri beyazlatmak için ne gibi yöntemleri deneyebilirsiniz? Çilek İle […]

Sağlık
30 Mart 2024
Bel Soğukluğu Hastalığı Nedir? Başlıca Belirtileri Nelerdir? Korunma Yolları Nelerdir?

Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok uluslararası sağlık kuruluşlarının güncel konuları arasında yer alan bel soğukluğu hastalığı hakkında birçok toplumlarda halka açık alanlarda çeşitli seminerler düzenlenmekte ve bu seminerler sayesinde toplumlar bel soğukluğu hastalığı hakkında detaylı olarak bilgilendirilmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak idrar yollarında, rahim ağzında ve üreme organlarında yerleşen bir bakterinin neden olduğu bel […]