SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

İş Bilgisi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Home » Ekonomi » İş Kaybı Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır?

İş Kaybı Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır?

Devletin özelleştirme politikalarına göre özelleştirilen devlet kurumlarında çalışan işçilerin, işlerini kaybetmesiyle edindikleri bir hak olan iş kaybı tazminatı, belirli şartlara göre ödenmektedir.

Yayınlanma:
ABONE OL

Özelleştirme sonucunda yıllardır devam ettikleri işlerini kaybeden çalışanlar zaman zaman yaptıkları eylemlerle seslerini duyurmaktadır. Aileleri ile birlikte aldıkları maaşların yarısı kadarına işlerine devam ettirilmek istenen işçiler mağdur olduklarını uzun süre dile getirmişlerdi. Uzun vadeli yatırım yapıp taksit ödeyen, başka bir ilde üniversitede öğrenci okutabilmek için kredi çeken ve buna benzer uzun süreli borçlanan işçiler, özelleştirme politikalarının birden devreye sokulmasıyla işlerini yitirmiş veya çok daha az ücretlerle çalışmaya zorlanmıştır.

Bilindiği gibi ülkemizde son yıllarda birçok devlet kurumu özelleştirme yolu ile satılmıştı. Bu kurumlarda çalışan hizmet sözleşmeli işçiler, kurumun özel iştirake devredilmesi, faaliyetlerinin sınırlandırılması, ekonomik olarak küçülmesi, üretim veya hizmet etkinliklerinin sonlandırılması, geçici süreli veya tamamen kapatılması sonucunda işsiz kalabilmektedirler. Hizmet sözleşmeleri fesholduğunda ilgili toplu sözleşme ve iş kanunları kapsamında gerekli şartları taşırlarsa iş kaybı tazminatı almaya hak kazanabilirler.

Bu özelleştirmeler sonucunda Türkiye İş Kurumu, işsiz kalıp tazminat almaya hak kazanan çalışanların özlük haklarıyla ilgili işlemleri yürütmektedir. Yani bilgi edinme ve evrak teslim etme için başvurulacak yer İŞKUR müdürlükleridir. Bunun yanı sıra iş akdi sona eren çalışanların özelleştirme ile ilgili davalarında muhatap alınacak kurum Özelleştirme İdaresi Başkanlığıdır.

İLGİLİ HABER Acil nakit ihtiyacı olanlara bankadan faizsiz çözüm! 25 bin TL taksitli nakit avans verilecek
Devletin özelleştirme politikalarına göre özelleştirilen devlet kurumlarında çalışan işçilerin, işlerini kaybetmesiyle edindikleri bir hak olan iş kaybı tazminatı, belirli şartlara göre ödenmektedir.

İş Kaybı Tazminatını Alma Şartları Nelerdir?

İlk koşul, işi sona eren işçilerin ilk 30 günlük evrede İŞKUR müdürlüklerine başvuru yapma şartıdır. Başvurularda dikkat edilecek çalışma süreleri kesintisiz olmalıdır.

Hizmet süresine göre kesintisiz 550 gün çalışan işçilere 90 gün, 1100 gün çalışan işçilere 120 gün, 1650 gün çalışan işçilere 180 gün ve 2200 gün çalışan işçilere 240 gün baz alınarak iş kaybı tazminatı ödenmektedir.

  • 550 gün devam edenlere 90 gün,
  • 1100 gün devam edenlere 120 gün,
  • 1650 gün devam edenlere 180 gün,
  • 2200 gün devam edenlere 240 gün,

İş kaybı tazminatı için İŞKUR müdürlüklerine başvuran işçiler tazminatlarını almanın yanı sıra yeni bir iş bulabilmesi için de kayda alınmakta, çeşitli mesleki eğitimlere veya kurslara dahil edilmekte ve sosyal güvenlik kurumunu ilgilendiren kesintilerin yatırılması hizmetlerini de alabilmektedirler.

İş Kaybı Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Hizmet sözleşmesinin sona erdiği günlerdeki mevcut asgari ücretin iki katı kadar ödenen iş kaybı tazminatı, engelli personel için ise dört katı olarak ödenmektedir.

Kaynak: isbilgisi.com

author avatar
İş Bilgisi

İlgili Haberler

Ekonomi
9 Nisan 2024
Acil nakit ihtiyacı olanlara bankadan faizsiz çözüm! 25 bin TL taksitli nakit avans verilecek

Bankalar tarafından kredi faiz oranlarının artması sonucunda nakit ihtiyacı duyan kişiler verilen kredileri kullanmayı tercih etmezken, Garanti Bankası’ndan nefes aldıran kampanya duyuruldu. Belirlenen tutarlarda kredi ve nakit avanslar ile kişilerin son dönemde yaşayabilecekleri nakit ihtiyaçlarını faizsiz bir şekilde karşılayabilecekleri ifade edildi. Müşterilerine özel duyurulan kampanyaya başvuru şartları ve gerekli olan detaylar da belli oldu. BANKADAN […]

Ekonomi
9 Nisan 2024
Sigara fiyatlarına SON darbe vuruldu en ucuz sigara fiyatı 54 TL oldu! Sigaraya zam geldi

Sigara tiryakilerine kötü haberler peş peşe gelmeye devam ederken beklenen son zam haberi de açıklandı. İmperial Tobacco grubu sigara fiyatlarına zam geldi. 31 Mart’ta Türkiye bir kere daha sandık başına giderken yerel seçimler için oy vermişti. Yapılan yerel seçimlerin ardından beklenen zam yağmuru çok daha şiddetli bir şekilde başlarken sigara fiyatlarına da peş peşe rekor […]

Ekonomi
5 Nisan 2024
Kadın Girişimcilere Kredi Veren Bankalar

Girişimci kadınların kredi alabileceği bankalar arasında Ziraat Bankası, QNB Finans Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye İş Bankası başta gelmektedir. Bu bankalar yanı sıra birçok banka da kadın girişimcileri desteklemekte olup uygun faiz oranlı ve uzun vadeli kredi imkanı tanımaktadır. Kadın girişimcilerin kredi alabileceği birçok banka bulunmakta olup özellikle Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası sıklıkla tercih edilmektedir. […]

Ekonomi
31 Mart 2024
Kişisel nakit akışınızı yönetebilmek için 5 tüyo

Kişisel Nakit Akışınızı Yönetebilmek için Bu 5 Tüyoya Kulak Verin Kişisel nakit akışının yönetilmesi maddi açıdan daha huzurlu bir hayatın kapılarını aralamaktadır. Kişilerin her daim nakit akışını yönetebilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde zamanla geçim sıkıntısına düşebilir veya borçlanabilir. Bu nedenle kişisel nakit akışı hayati önem taşımaktadır. Bu yönetim için bazı tüyolar bulunmaktadır. Gelin kişisel nakit akışınızı […]